Yamene Coleman tuo Karhuun levypallovoimaa

1.8.2012 206-senttinen, 26-vuotias Yamene Coleman on Kauhajoen Karhun liigajoukkueen kolmas ulkomaalaispelaaja. Alabaman ja Troyn yliopistoissa USA:n yliopistoliiga NCAA:ta pelannut Coleman on valmistumisensa jälkeen pelannut Romaniassa ja Hollannissa.

Kaudella 2011/12 Coleman oli Hollannin liigan paras levypallopelaaja 9,9 irtopallon keskiarvolla.

 

– Yamene tuo joukkueeseen kaivattua kokoa ja hänen aiempien vuosien tilastonsa osoittavat hänen olevan ennen kaikkea levypallopelaaja. Lisäksi nähtyjen videoiden perusteella hän liikkuu kentällä hyvin ja on aktiivinen puolustaja, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara kommentoi.

 

Viime viikonloppuna harjoitusleiriä pitäneen Karhun riveissä on tällä hetkellä kymmenen pelaajaa. Viime vuoden joukkueesta jatkavat Ilkka Vuori, Henri Hirvikoski ja Jussi Eskola. Uusina kotimaisina pelaajina Kauhajoella debytoivat Niko Mattila, Matias Ojala, Marcel Liukko ja Kristofer Clement.

 

Colemanin lisäksi Karhun muut amerikkalaispelaaajt ovat Giordan Watson sekä J’Nathan Bullock. Ari Tammivaaran apuna joukkuetta valmentaa Riku Parkatti.

 

Lisätietoja: Karhun tiedote


 
31.3.2025 20:27 Korisliiga

Nikkarinen ja Rougeau johtivat Seagullsin välieriin – Korihait venytti ottelusarjan Vilpasta vastaan viidenteen peliin!

Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.

29.3.2025 20:01 Korisliiga

Kataja Basket välieriin – Bisons taipui suoraan kolmessa ottelussa

Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.

28.3.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki puhtaalla pelillä välieriin – sisuuntunut Seagulls otti johtonsa takaisin, Vilpas ja Korihait väänsivät jälleen kalkkiviivoille

Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.

26.3.2025 20:51 Korisliiga

Kouvot villitsi kotiyleisön päihittämällä Seagullsin toisella jatkoajalla – Kataja ja Kauhajoki kasvattivat johtonsa 2–0:aan

Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.

25.3.2025 21:18 Korisliiga

Korihait tasoitti puolivälierät Vilpasta vastaan

Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.

23.3.2025 19:02 Korisliiga

Pyrintö kävi lähellä yllätystä, mutta tuorein vahvistus käänsi pelin Kauhajoelle

Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.

22.3.2025 21:18 Korisliiga

Korisliigan puolivälierät käynnistyivät: Vilpas taivutti Korihait trillerissä, Seagulls ja Kataja jyräsivät omat vastustajansa

Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.

21.3.2025 17:43 Korisliiga

Puolivälieräennakossa oikealla hetkellä hävinnyt Seagulls, tilanteen tasalle nouseva nuori Kouvot, ailahdellen menestynyt Vilpas ja renessanssia elävä Korihait

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).

21.3.2025 08:45 Korisliiga

Puolivälieräennakossa hitaasti kuumennut Kauhajoki, peloton Pyrintö, torjuntavoiton ottanut Kataja ja hyvin rakennettu Bisons

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).

20.3.2025 12:01 Korisliiga

Katajan Currysta korikuningas – Seagulls nautti Lassi Nikkarisen tarjoiluista

Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.

Näytä lisää vastaavia