11.2.2025 13:39 Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Kuva: Ville Vuorinen
Tammikuun lopulla 40 vuotta täyttäneen Jeremiah Woodin vauhti ei osoita hidastumisen merkkejä vaan päinvastoin.
Bisons Loimaan tammikuu oli hyvä, kun joukkue varmisti paikkansa ylempään jatkosarjaan taistelemaan pudotuspelien kotiedusta. Joukkue voitti pelaamastaan viidestä ottelusta kolme tammikuun aikana.
Wood tilastoi tammikuun viidessä ottelussa 19,6 pistettä, 9,6 levypalloa ja huimat 8,2 koriin johtanutta syöttöä. Woodin tehokkuuslukema otteluissa oli 29,2.
Kulunut kausi on Woodille jo kahdeksas Suomen maaperällä. Vuonna 2021 Wood oli Vilppaan kanssa voittamassa Suomen mestaruutta ja hänet valittiin kauden päätteeksi vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi sekä finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi.
Ensimmäisen kerran Wood pelasi Suomessa kaudella 2008–09, jolloin hän edusti Kataja Basketia. Joensuulaisjoukkueen lisäksi Wood on Suomessa edustanut Kauhajokea, Vilpasta, KTP-Basketia ja nyt Bisons Loimaata.
Wood valittiin lokakuun kuukauden pelaajaksi. Marraskuussa palkinnon vei Kataja Basketin KeShawn Curry ja joulukuussa Seagullsin Rene Rougeau.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.