Jyväskylä ja Lappeenranta tasoittivat

16.3.2003 Miesten SM-puolivälierissä yksi yö muutti roolit kahdessa otteluparissa, kun BC Jyväskylä ja Lappeenrannan NMKY tasoittivat ottelusarjansa lauantaina 1-1:een. Sen sijaan Honka ja Pussihukat hankkivat toiset voittonsa, kun välieriin pääsyyn vaaditaan kolme voittoa. Kolmannet puolivälierät pelataan maanantaina 17.3.

Jyväskylässä kotijoukkue aloitti hurjalla sykkeellä. Jo avausjakson jälkeen BC Jyväskylä johti lukemin 32-18. Läpi ottelun suurinta murhetta KTP-puolustuksella aiheutti elohiirimäinen Petri Virtanen. Tarkalla heittopelillään ja liukkaalla liikehdinnällään Virtanen kokosi peräti 35 pistettä.

KTP oli altavastaajana koko ottelun. Kolmannella jaksolla KTP sai kurottua hetkeksi muuten tasaisesti 20 pisteessä pysynyttä eroa hieman, mutta todellista uhkaa BC Jyväskylän voitolle kotkalaista ei ollut. KTP menetti ottelussa pallon 19 kertaa, joka tiukassa pudotuspeliväännössä on ehdottomasti liikaa. Lisäksi BC Jyväskylä levypallot 35-29 ja heitti kahden pisteen heittonsa huikealla 67,3 prosentin (35/52) tarkkuudella. Virtasen lisäksi 26 pistettä heittänyt Nat Burton loisti.

Kotkalaisten ykkönen oli 22 pistettä kasannut Roope Mäkelä. Pientä huolenaihetta KTP-leirissä aiheutti James Headin jalka, jonka tuore vahvistus loukkasi neljännen jakson alussa.

BC Jyväskylä korjasi lopulta potin lukemin 104-82.

Mikkola pysäytti Toijalan

Myös Lappeenrannassa toinen puolivälierä pysyi kotijoukkueen hallinnassa alusta loppuun, vaikkakin pienempien erojen turvin. Kun Lappeenranta hävisi perjantaina levypallokahinat, oli se lauantaina huomattavasti nälkäisempi osapuoli. LrNMKY haki kamppailussa 17 hyökkäyspään irtopalloa, joka kertoo asenteesta.

Riihelän veljekset olivat jälleen hyvässä tikissä. Timo teki 20 pistettä ja isoveli Pasi väänsi teholukemat 19/8. Kotijoukkueen sankarina voi kuitenkin pitää Jukka Toijalan pimentänyttä Ari Mikkolaa. Mikkolan tiukoissa pihdeissä Toijala jäi 11 pisteeseen. Andre Foreman (23/9) jäi Katajan yksinäiseksi tähdeksi.

Lukemin 83-72 hankittu voitto Lappeenrannalle kauden ensimmäinen Katajasta. Ennen lauantaita LrNMKY oli hävinnyt joensuulaisille neljä kertaa SM-runkosarjassa, kerran pudotuspeleissä ja kerran Suomen Cupissa.

Pratesi linkosi voittokorin

Kouvojen ja Hongan toinen kohtaaminen oli yhtä tiukka kuin ensimmäinenkin. Samoin kuin perjantaina, johti Kouvot ottelua vielä puolen tunnin pelin jälkeen (67-65). Kaksi minuuttia ennen loppua oli ero espoolaisten eduksi vaivainen piste (77-78). Erinomaisesti perjantaina nilkkansa loukannutta Markus Hemdahli paikannut Aki Ulander nosti tärkeän kakkosen, jonka jälkeen joukkueensa ykköseksi noussut Maurizio Pratesi latasi kolmosen pohjaan kaukaa bonusviivan takaa. Tästä Kouvot ei enää toipunut, vaan hävisi loppuluvuin 81-87.

Pratesi teki selkävaivoistaan huolimatta 18 pistettä 77,8 prosentin tarkkuudella (heitot 7/9). Pisteen pienemmät saldot Honka sai Marcus Grantilta ja Heikki Zittingiltä. Ulander nosteli yhdeksän pistettä. Dan Cross jatkoi vaatimattomia esityksiään jääden kuuteen pisteeseen ja yhteen syöttöön.

Kouvojen paras oli Ville Kaunisto (22/12), jonka kotijoukkue kuitenkin unohti ratkaisuhetkillä.

Vilpas sekosi jälleen PuHu:n paikasta

Salossa Pussihukat venyi jo toiseen voittoonsa, joka heltisi reilulla erolla (86-63). PuHu pääsi viimeiselle neljännekselle yhdeksän pisteen johtoasemassa (64-55), kun Tommi Lyytinen pussitti kolmosen sisään hieman ennen summeria. Päätösneljänneksen alussa PuHu turvautui perjantaina menestyksellisesti toimineeseen paikkapuolustukseen, jonka vaikutus oli jälleen sama - Vilppaan meni täysin tolaltaan. Kotijoukkue hävisi jakson ensimmäiset viisi minuuttia 2-14 ja menetti ottelun.

Vantaalaisista Erron Maxey pyöritti omaa show´taan ja teki 27 pistettä sekä repi 17 levypalloa. Vilppaan vahvistuskaksikosta ei ollut Maxeysta vastusta – Derrick Stroudin ja Donta Brightin yhteissaldokin jäi kahden pisteen päähään Maxeysta. ’Hukkalaumasta’ Tommi Lyytinen (10/3) esiintyi edukseen ja Harri Hohteri puolusti antaumuksella.

Yksi ottelun ratkaisuista oli Vilppaan heittojyvän katoaminen. Vilpas ei osunut toisella puoliajalla kertaakaan kolmen pisteen viivan takaa, vaikka yrityksiä oli 13.

Kolmannet puolivälierät pelataan maanantaina 17.3. Ottelut käynnistyvät Joensuussa, Espoossa, Vantaalla ja Kotkassa klo 18.30.

Asiat

 
5.2.2025 17:52 Susiladies

Susiladies altavastaajana Unkaria vastaan – ”Paineet ovat heillä”

Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.

4.2.2025 13:47 Pääjuttu

Inspiroivat seminaarit valmentajille ja seuratoimijoille yli lajirajojen – tule mukaan!

Koripalloliiton Unified Through Basketball -hankkeessa järjestetään tänä keväänä kaksi maksutonta seminaaria, jotka keskittyvät sosiaalisen inkluusion edistämiseen urheilussa. Seminaarit on suunnattu eri lajien valmentajille ja seuratoimijoille.

4.2.2025 12:24 Susiladies

Susiladies saalistaa EM-paikkaa viimeisissä karsintaotteluissa

Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 10:29 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannalla mestaruus tähtäimessä – ”Ei voi olla muuta tavoitetta”

Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.

3.2.2025 09:57 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Koulutuksessa on varmasti tilaa vielä 9 valmentajalle, jotka täyttävät koulutuskriteerit. llmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 26.2.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 15:24 Suomalaiset ulkomailla

Alex Murphy palaa Japanin pääsarjatasolle

Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.

Näytä lisää vastaavia