6.4.2025 21:30 Miesten I divisioona B:ssä Karkkila ja BC Nokia II etenivät välieriin voittamalla ottelusarjansa suoraan 2–0. KTP taas tasoitti sarjan PeU-Basketia vastaan tilanteeseen 1–1.
Motonet Areenalla Joensuussa Karkkila voitti Kataja Basket Talentsin numeroin 65–84.
Kataja pysyi pelissä mukana ensimmäisen puoliajan ajan, mutta kolmannella neljänneksellä Karkkila sinetöi voittonsa vieden jakson 23–11
Karkkilan pistekaksikko oli Artturi Nieminen (24/11) ja Deshaud St Martin (25/11/5 syöttöä). Katajan pistekärki oli Otto Frilander (11/7).
AGCO Power Areenalla BC Nokia II voitti toistamiseen Ura Basketin, tällä kertaa numeroin 99–83, ja eteni välieriin otteluvoitoin 2–0.
BC Nokia II ei ollut kertaakaan tappiolla ottelun aikana. Ura pysyi iskuetäisyydellä päätösneljännekseen asti, mutta Nokia sai lopussa vahvan jakson, jolla ero karkasi yli kymmenen ja lopulta yli kahdenkymmenen pisteen.
Nokian pistekolmikko oli William de Santana (23/6/6 syöttöä), Veikka Koivisto (19/3/6 syöttöä) ja Kyle Johnson, joka tilastoi poikkeuksellisen rivin (24/34/6 syöttöä/4 riistoa/3 torjuntaa). Johnsonin teholukema oli huima 69. Levypalloista 15 tuli hyökkäyspäässä.
Uran pistekärki oli Teemu Sulonen (11/5).
Steveco Areenalla Kotkassa KTP voitti PeU-Basketin selvin numeroin 97–70, ja tasoitti puolivälieräsarjan tilanteeseen 1–1.
KTP:n johto kasvoi tasaisesti, kun kotkalaiset veivät nimiinsä jokaisen neljänneksen.
KTP:n pistekolmikko oli Tony Rautiainen (27/6), Onni Mäkynen (20/14) ja Miron Afrosin (19/1/7 riistoa). PeU-Basketilta Daniel Rantapaju ja Tino Yli-Junnila heittivät molemmat 17 pistettä.
Miesten I divisioona B:n puolivälierät alkoivat tänään. Ensimmäisen kiinnityksen välieräpaikkaan ottivat Turun NMKY, BC Nokia II, Karkkila ja PeU-Basket. Puolivälierät pelataan paras kolmesta -formaatilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on käsitellyt tapauksen, jossa Lahti Basketball ry:n ja Lahti Basketball Juniorit ry:n kehitysjoukkue Team Pajulahden pelaaja Eetu Lähdetniemi olisi ollut edustuskelvoton Team Pajulahden miesten I divisioona B:n otteluissa pelikaudella 2024–2025 rinnakkaisedustusoikeuteen liittyvän yli-ikäisyyden vuoksi.
Ura Basket on solminut kaksi keskeistä valmentajien jatkosopimusta. Arttu Mannelin ja Eero Aaltonen jatkavat seuran miesten edustusjoukkueen valmennusryhmässä. Lisäksi kaksikko vastaa vanhempien junioreiden pelaajapolkujen koordinoinnista.
Koripalloliiton valtakunnallisten sarjojen tilastopalvelu muuttui kaudelle 2024–25. Kun tulospalvelukin on uusi ja tilastojen näyttämisessä ollut ajoittaisia haasteita, päätimme kerätä lyhyen oppaan sille, mitä löytyy mistäkin.
Torstaina käynnistyvän miesten I divisioona B:n ja ensi viikolla starttaavien miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan kaikki ottelut näkyvät suorana KorisTV-palvelussa. Kaikki divisioonien ottelut tuotetaan automaattikameroilla. Palvelu mahdollistaa katsojille joko kausikortin tai yksittäisten otteluiden ostamisen.
I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alussa. Miesten I divisioona B käynnistyy 3.10. ja I divisioona A ja naisten I divisioona käynnistyvät seuraavalla viikolla.
Miesten I divisioona B:ssä pelaava Kataja Basket Talents hakee päävalmentajaa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2024–25. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Naisten pääsarjat ovat joukkuemäärältään täynnä tulevalla kaudella.
Arttu Mannelin ja fysiikkavalmentaja Eero Aaltonen ovat solmineet sopimukset I divisioona B:ssä pelaavan kaarinalaisen koripalloseura Ura Basketin kanssa.
PuHu Juniorit on nimittänyt Petri Vellingin naisten edustusjoukkueen, Puhuttarien, päävalmentajaksi kaudelle 2024-25. Pepe aloittaa samalla seurassa uutena päätoimisena valmentajana ja tule olemaan mukana myös juniorijoukkueiden valmennuksessa. Velling aloittaa tehtävissään 2.5.2024.