14.5.2019 13:02 Kaksi edellistä naisten Suomen mestaruutta voittanut Peli-Karhut jatkaa ensi kaudella tutulla valmennuskaksikolla.

PeKa on tehnyt yksivuotisen jatkosopimuksen päävalmentajana toimineen Roope Mäkelän sekä apuvalmentajana toimivan Petri Joukaisen kanssa. Tuleva kausi on Mäkelälle neljäs PeKan päävalmentajana.
Peli-Karhut juhli toista kertaa putkeen Naisten Korisliigan voittoa, kun se kaatoi finaalisarjassa Catzin 3-1. Kolmen kauden aikana Mäkelän alaisuudessa kotkalaisjoukkue on voittanut kaksi mestaruutta ja ollut kerran neljäs.
- Mukava jatkaa hienossa organisaatiossa. Mielestäni olemme pystyneet kehittämään toimintaa näiden kolmen kauden aikana, jotka olen ollut mukana. On selvää, että jos emme pyri tekemään asioita taas paremmin niin menemme taaksepäin. Joukkueen rakentaminen on myös aloitettu ja toivottavasti saamme tiedotettavaa pelaajarintamalta lähipäivinä, Mäkelä toteaa seuran tiedotteessa.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.