5.1.2010 14:41 Loukkaantumisista kärsivä Korisliiga-joukkue Kouvot on saanut kokoonpanoonsa huippumeriitit omaavan paluumuuttajan, kun kolmesti pääsarjan vuoden pelaajana palkittu Pasi Riihelä, 34, tekee paluun liigaparketeille. Kouvojen ja Riihelän sopimus on aluksi ottelukohtainen.
Viime keväänä leikkauspöydälle kautensa päättänyt Pasi Riihelä tekee paluun pääsarjaan ja Kouvojen miehistöön.
Riihelä on kaksinkertainen Suomen mestari ja nelinkertainen cup-voittaja. Kuvat: Kimmo Metsälä & Tuomo Kuusisto.
199–senttinen Riihelä pelasi vielä viime kaudella Lappeenrannan NMKY:n riveissä, mutta akillesjänteen repeämän takia kausi jäi kesken. Hän kävi kevättalvella korjauttamassa nilkkansa ja on sen jälkeen kuntouttanut sitä.
Suomea 66 kertaa miesten maaottelussa uransa aikana edustanut Riihelä teki debyyttinsä SM-tasolla kasvattajaseurassaan Kankaantaan Kisan paidassa kaudella 1995-96, jonka päätteeksi hänet valittiin vuoden tulokkaaksi. Kyseisen kauden jälkeen hän siirtyi kahdeksi kaudeksi Kouvoihin, jolloin hänet valittiin vuorostaan vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi (1997) ja ensimmäisen kerran vuoden pelaajaksi (1998).
Kouvoista matka jatkui kausiksi 1998-2001 Saksan, Ruotsin ja Sveitsin pääsarjoihin. Suomeen Riihelä palasi kaudella 2001-02, jolloin seuraksi tuli Lappeenrannan NMKY. Hän johti joukkueensa kahdesti Suomen mestariksi (2005, 2006) ja neljästi cup–voittajaksi (2005, 2006, 2007, 2008).
- Meillä on ollut valitettavaa epäonnea loukkaantumisten ja sairastelujen johdosta. Haimme viime viikkoina vahvistusta rotaatioomme, ja olen erittäin iloinen että löysimme akuuttiin tilanteeseen apuun Pasi Riihelän. Pasi tuo joukkueelle paitsi kokemusta ja pelillistä johtajuutta, myös positiivisena ihmisenä energiaa tekemiseemme, arvioi Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala taustoittaa uusinta hankintaa.
Kouvoilla on sairastuvalla kotimaisista luottopelureistaan Antti Kanervo, Ville Kaunisto ja Matti Nuutinen.
- Kouvot haluaa menestyä ja kaverit tarvitsivat apua. Näen tämän sopimuksen hyvänä mahdollisuutena pelata Suomen huipulla taas kerran, varsinkin kun perheen ja oman yrityksen kanssa sopiva paketti löytyi. Uskon, että minulla on annettavaa joukkueelle sekä pelillisesti että henkisesti. Olen iloinen ja intoa täynnä muutaman kuukauden tauon jälkeen, Pasi Riihelä kommentoi paluutaan Korisliigaan.
- Olemme sopineet Pasin kanssa niin, että helmikuun puoliväliin asti sopimus on ottelukohtainen. Siitä eteenpäin sopimus jatkuu kauden loppuun asti. Toivottavasti Pasi pelaa meillä vielä vapun tienoillakin, heittää Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä uuden vuoden toiveena viitaten joukkueen pudotuspelimenestykseen.
Kouvojen riveissä Riihelä pelaa jo mahdollisesti tämän viikon keskiviikon kotipelissä sarjakärkeä Pyrintöä vastaan, viimeistään lauantain kotipelissä nousukuntoista Kauhajoen Karhuja vastaan. Kouvot on tehnyt myös loppukautta sekä ensi kautta koskevan sopimuksen oman kasvattinsa Kalle Koukin kanssa.
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.
Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Koulutuksessa on varmasti tilaa vielä 9 valmentajalle, jotka täyttävät koulutuskriteerit. llmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 26.2.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.
Suomalainen pysäköintipalvelu Moovy ja Susijengi ovat solmineet Tampereella pelattaviin EM-kotikisoihin kumppanuuden, jonka näkyvin osa on kaikki korisfanit yhteen keräävä Fan Zone. Fan Zone rakentuu Moovyn emoyhtiö Finnparkin pysäköintialueelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Viljami Vartiaienn säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 22 pistettä, kun Weber State voitti Sacramento Staten. Sacramento Staten Emil Skyttä ei pelannut suomalaisjoukkueiden kohtaamisessa.
Emma Virtasen, 31, valmentajapolku maajoukkueen päävalmentajaksi on alkanut yläasteiässä pallokerhon ohjaajasta. Matkan varrelta saadut opit ovat muovanneet hänestä sellaisen kuin hän on nyt.