Suomi-koriksen valtionavustus kasvoi jälleen

29.3.2016 Suomalaisen koripallon myötätuuli jatkuu edelleen. Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen myönsi kuluvan vuoden liikuntajärjestöjen valtionavustuksesta 965 000 euron suuruisen potin Koripalloliitolle. Liikuntajärjestöjen toimintaa tuetaan veikkausvoittovaroista yhteensä 40 259 000 euron potilla.

Suurimmat avustuspotit keräsivät Palloliitto (2,025 miljoonaa), Suomen Voimisteluliitto (1,69 miljoonaa) sekä Suomen Jääkiekkoliitto (1,480 miljoonaa).

Kahden viime vuoden tuet yhteen laskien suurin nousija on ollut Koripalloliitto, jonka nauttima tuki on noussut toissa vuoden 820 000 eurosta 145 000 eurolla tai 17,7%:lla.

Koripalloliitto on määrätietoisesti keskittynyt viime vuosien aikana valmennuksen laadun kohottamiseen sekä urheilijan arjen parantamiseen maajoukkue- ja akatemiatoimintojen kautta.

Susijengin otteiden, arvokisaesiintymisen, maajoukkueen ympärille muodostuneen fani-ilmiön sekä kansainvälistyvän Korisliigan myötä koripallo on myös kasvattanut näkyvyyttään kotimaisessa mediassa.

Paraikaa Koripalloliitto valmistautuu perättäisten kesien jättihankkeisiin. Ensi kesänä Suomi järjestää 20-vuotiaiden miesten EM-kilpailut Helsingissä, ja vuotta myöhemmin eurooppalainen koripalloperhe juhlii Suomen 100-vuotisjuhlia, kun Suomi isännöi 2017 EM-kisojen alkulohkoa.

Suomalainen koripalloperhe on lisäksi toivottanut lajin pariin lisää harrastajia nousujohteisesti jo useamman vuoden ajan. Kuluvalla kaudella Koripalloliitto rikkoi ensimmäistä kertaa yli 70-vuotisen historiansa aikana 18 000 lisenssin rajapyykin.

– Suomalainen koripalloperhe on tehnyt vuosien ajan pyyteetöntä työtä hartiavoimin hienon lajimme kehittymiseksi, ja valtionavustuksen jatkuva kasvu on suora osoitus tekemämme työn kannattavuudesta, iloitsee Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.

– Ainekset kasvun jatkumiselle ovat olemassa, ja meidän on jatkettava samalla, hyväksi havaitulla linjalla myös jatkossa. Tulevien kesien EM-kotikisat ovat jälleen hyviä tilaisuuksia arvioida, minne olemme matkalla.

Henkilöt

Asiat

 
19.12.2025 11:19 Strategia

Strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen – kuusi kehitysohjelmaa pyörähti käyntiin

Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

17.12.2025 21:44 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 50

Aikuisten divareissa runkosarjojen puolivälit lähestyvät, kun syyskautta on jäljellä enää yksi kierros. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket jatkaa kärjessä, mutta sarja on erittäin tasainen. Miesten I divisioona B:ssa ei löydy tällä hetkellä Panttereille pysäyttäjää. Naisten divisioonassa Pyrintö Akatemia kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

15.12.2025 16:41 Erotuomarit

Suomen FIBA-tuomarit toimivat viikoittain kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä

Suomessa toimii tällä hetkellä kahdeksan FIBA-lisensoitua erotuomaria, jotka viheltävät kansainvälisissä otteluissa viikoittain. Tie FIBA-tuomariksi on vaativa ja vaatii poikkeuksellista sitoutumista jo puhtaasti matkustusmäärän vuoksi. Palkintona on paikka kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä.

15.12.2025 11:27 Pääjuttu

NVS 2026: Lotta Vesiluoman puheenvuoro täydentää seminaarin ohjelman

Nuorisovalmennusseminaarin viimeinen esiintyjä on vahvistunut Lotta Vesiluoman muodossa. Seminaariin voi ilmoittautua 5.1. saakka.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia