29.3.2016 Suomalaisen koripallon myötätuuli jatkuu edelleen. Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen myönsi kuluvan vuoden liikuntajärjestöjen valtionavustuksesta 965 000 euron suuruisen potin Koripalloliitolle. Liikuntajärjestöjen toimintaa tuetaan veikkausvoittovaroista yhteensä 40 259 000 euron potilla.

Suurimmat avustuspotit keräsivät Palloliitto (2,025 miljoonaa), Suomen Voimisteluliitto (1,69 miljoonaa) sekä Suomen Jääkiekkoliitto (1,480 miljoonaa).
Kahden viime vuoden tuet yhteen laskien suurin nousija on ollut Koripalloliitto, jonka nauttima tuki on noussut toissa vuoden 820 000 eurosta 145 000 eurolla tai 17,7%:lla.
Koripalloliitto on määrätietoisesti keskittynyt viime vuosien aikana valmennuksen laadun kohottamiseen sekä urheilijan arjen parantamiseen maajoukkue- ja akatemiatoimintojen kautta.
Susijengin otteiden, arvokisaesiintymisen, maajoukkueen ympärille muodostuneen fani-ilmiön sekä kansainvälistyvän Korisliigan myötä koripallo on myös kasvattanut näkyvyyttään kotimaisessa mediassa.
Paraikaa Koripalloliitto valmistautuu perättäisten kesien jättihankkeisiin. Ensi kesänä Suomi järjestää 20-vuotiaiden miesten EM-kilpailut Helsingissä, ja vuotta myöhemmin eurooppalainen koripalloperhe juhlii Suomen 100-vuotisjuhlia, kun Suomi isännöi 2017 EM-kisojen alkulohkoa.
Suomalainen koripalloperhe on lisäksi toivottanut lajin pariin lisää harrastajia nousujohteisesti jo useamman vuoden ajan. Kuluvalla kaudella Koripalloliitto rikkoi ensimmäistä kertaa yli 70-vuotisen historiansa aikana 18 000 lisenssin rajapyykin.
– Suomalainen koripalloperhe on tehnyt vuosien ajan pyyteetöntä työtä hartiavoimin hienon lajimme kehittymiseksi, ja valtionavustuksen jatkuva kasvu on suora osoitus tekemämme työn kannattavuudesta, iloitsee Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.
– Ainekset kasvun jatkumiselle ovat olemassa, ja meidän on jatkettava samalla, hyväksi havaitulla linjalla myös jatkossa. Tulevien kesien EM-kotikisat ovat jälleen hyviä tilaisuuksia arvioida, minne olemme matkalla.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.