166 cm / kg
Syntynyt 2000
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Helmi Tulosen Slavia Banska Bystrica eteni Slovakian cupin finaaliin, mutta joutui tyytymään hopeaan. Veera Pirttisen Manchester puolestaan eteni Iso-Britannian cupin finaaliin. Muutenkin Susiladiesin pelaajat onnistuivat laajalla rintamalla.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Galatasaray varmisti jatkopaikan Euroliigassa ja on tiukasti kiinni lohkovoitossa. Awak Kuier loisti jälleen sekä Euroliigassa että Turkin liigassa. Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä ja Veera Pirttinen heitti Manchesterin voittoon Englannissa.
Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.
Awak Kuierin Galatasaray avasi pelinsä Euroliigan jatkolohkossa viime viikolla suomalaistähden ollessa jälleen hyvässä iskussa viikon otteluissa. Linda-Lotta Lehtoranta esitteli syöttötaitojaan ja Sara Bejedi siivitti joukkueensa kolmanteen peräkkäiseen voittoon.
Linda-Lotta Lehtoranta oli loistavassa vireessä auttaessaan Montana 2003:n voittoon Adrianmeren liigassa ja Sara Bejedi loisti jälleen Turkissa. Helmi Tulosen ura puolestaan jatkuu Espanjan LF Endesassa.
Susiladies kaatoi EM-karsintaikkunan toisessa ottelussaan Ruotsin jännittävien vaiheiden jälkeen 86-77 (45-36). Vantaan Energia Areenalle oli saapunut 1 479 katsojaa, joka on korkein yleisömäärä naisten maaottelussa 19 vuoteen.
Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.
Galatasaray varmisti alkulohkonsa voiton Euroliigassa jatkaen puhtaalla pelillä. Veera Pirttinen debytoi Iso-Britannian liigassa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.
Awak Kuierin Galatasaray jatkoi voittoisaa menoaan viime viikolla eikä ole kokenut alkukaudesta vielä tappiotta. Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals puolestaan porskuttaa Bundesliigassa.
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susiladiesin takakentän vauhtihirmu Sara Bejedi, 25, on tehnyt sopimuksen kaudesta 2025-26 turkkilaisen BOTAŞ Spor Kulübün kanssa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Awak Kuierin Reyer Venezia ei jättänyt mitään sattuman varaan Italian Serie A1:n puolivälierissä, vaan eteni vakuuttavasti välieriin. Unkarissa Sara Bejedin mitalihaaveet kaatuivat ja Saksassa saatiin välierät käyntiin.
Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan mestaruuden jahtia, kun Saarlouis Royals eteni välieriin suoraan kolmella voitolla. Veera Pirttisen ja Niko Kuusen kaudet tulivat sen sijaan päätökseen. Unkarissa saatiin myös pudotuspelit vauhtiin.
Saksassa ja Unkarissa saatiin runkosarjan pelit paketoitua ja edessä ovat pudotuspelit. Awak Kuier oli jälleen tehokkaana Italiassa.