14.7.2023 16:28 Korisliiga-kauteen valmistautuva sarjanousija Bisons Loimaa on solminut kaksi jatkosopimusta, kun Sami Tahvanainen, 25, ja Cedric Latimerin, 35, kanssa.

Sami Tahvanainen jatkaa Bisonsissa. Kuva: Ville Vuorinen.
Helsingin NMKY:n kasvatti Tahvanainen saapui Loimaalle kun Bisons edellisen kerran nousi Korisliigaan kaudelle 2021-22. Tahvanainen tilastoi Bisonsille viime kaudella miesten I divisioona A:ssa keskimäärin 5,4 pistettä ja 2,8 levypalloa ottelua kohden.
- Samilla on edelleen valtava potentiaali kehittyä koripalloilijana, mutta loukkaantumiset ovat hidastaneet miehen kehitystä. Hän on loistava avoimen kentän pelaaja, joka kykenee rankaisemaan lähestymisiä korkealla tasolla, Bisonsin päävalmentaja Juri Heinämäki kommentoi seuran tiedotteessa.
Latimer on UU-Korihaiden kasvatti, jolle on kertynyt uransa aikana 155 Korisliiga-ottelua kuuden kauden aikana. Bisonsin nousukaudella Latimer tilastoi Bisonsille 4,6 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden.
Korisliigan vuoden tulokkaaksi kaudella 2010-11 valittu Latimer on urallaan pelannut 36 ottelua Suomen nuorisomaajoukkueissa.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.