Componentan Tony Barksdale kotimatkalle

3.3.2003 SM-Koriksessa pelaava karkkilalaisjoukkue Team Componenta jatkaa kauden loppuun yhdellä ulkomaalaisvahvistuksella, kun Tony Barksdale palaa kotimaahansa. Barksdalella on kotimaassaan lasten huoltajuuteen liittyvä asia kesken, joka vaatii miehen läsnäoloa.

Samaisen syyn vuoksi Componentalla oli Barksdalen kanssa keväälle vain kuuden viikon mittainen sopimus, jota jatkettiin päiväkohtaisesti. Barksdale joutui jo tammi-helmikuun vaihteessa käymään kotonaan ja nyt kun Team Componentan sarjapaikka on varmistunut, katsottiin olevan pelaajan ja joukkueen edun mukaista, että hän pääsee hoitamaan asioitaan.

183-senttinen Tony Barksdale oli pelaamassaan 21 SM-ottelussa Componentan ykköspyssy. Hän tykitti keskimäärin 31,2 pistettä ottelua kohden. Vähäisen pelimäärän vuoksi hän ei kuitenkaan yltänyt SM-Koriksen korintekijöiden paremmuustilastoon, jonka kriteerinä on, että pelaajalla on tilillään 2/3 joukkueensa ottelumäärästä.

Team Componenta on SM-Koriksessa kymmenennellä sijalla. Sen voittosuhde on 16-19. Componentalla on edelleen mahdollisuudet selviytyä pudotuspeleihin. Viimeisellä pudotuspelipaikalla eli kahdeksantena olevalla Kouvoilla on sama voittosuhde kuin Componentallakin.

Henkilöt

Asiat

 
29.3.2025 09:10 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi hallitsevan Euroliigan mestarin vieraskentällä

Loukkaantumissuman keskellä tuskaileva Mikael Jantusen Paris Basketball venyi urotekoihin perjantai-iltana Ateenassa kaatamalla hallitsevan Euroliigan mestarin Panathinaikosin täpärin lukemin 98–101 (48–56) tämän kotikentällä kreikkalaisten raivokkaasta loppukiristä huolimatta.

29.3.2025 08:41 Suomalaiset ulkomailla

Suomalaista urheiluhistoriaa: Tuomas Iisalo nousee Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi!

Urheilugaalassa vuoden valmentajana palkittu Tuomas Iisalo, 42, teki viime kesänä suomalaista urheiluhistoriaa kohoamalla NBA-joukkueen valmennusjohtoon ensimmäisenä suomalaisena koskaan. Lauantaina Suomen aikaa loviisalaislähtöinen Iisalo kirjoitti yhä merkittävämmän luvun historiaa, kun Memphis Grizzlies nimitti hänet päävalmentajaksi irtisanotun Taylor Jenkinsin tilalle loppukauden kestävällä sopimuksella.

28.3.2025 23:25 Lastenvalmennusverkosto

Lastenvalmennusseminaari huhtikuussa Kisakalliossa

Suomen koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 13.4.2025.

28.3.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki puhtaalla pelillä välieriin – sisuuntunut Seagulls otti johtonsa takaisin, Vilpas ja Korihait väänsivät jälleen kalkkiviivoille

Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.

28.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo käänsi pelin toisella puoliajalla ja otti avausvoittonsa puolivälierissä - Honka kaatoi Pyrinnön toistamiseen

Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.

28.3.2025 13:23 Susijengi

Federiko loisti energiapelaajana, Texas Tech NCAA:n lopputurnauksen kahdeksan parhaan joukkoon

Susijengin nuoriin lupauksiin lukeutuva 211-senttinen, 23-vuotias Federiko Federiko rynnisti vaihtopenkiltä 13 minuutissa seitsemän pisteen ja yhdeksän levypallon saaliin, kun hänen edustamansa Texas Tech nousi 16 pisteen takaa 85-83 (72-72, 31-38)-jatkoaikavoittoon Arkansasista ja eteni Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n valtakunnallisen lopputurnauksen kahdeksan parhaan joukkoon.

28.3.2025 10:57 NCAA

Sweet Sixteen kutsuu Elina Aarnisaloa ja UCLA:ta

Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. UCLA saa ensi yönä vastaansa Ole Missin.

27.3.2025 21:30 Naisten Korisliiga

Kouvottaret tasoitti EBT:tä vastaan - Peli-Karhut välierien kynnykselle

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.

27.3.2025 16:46 Susijengi

Susijengin otteluohjelma EM-kotikisoihin selvillä – avausottelussa vastassa Ruotsi

Susijengin ja kumppanimaa Liettuan lisäksi Tampereen alkulohkoon arvottiin lisäksi Iso-Britannia, Montenegro, Ruotsi ja Saksa. Susijengi aloittaa kisat keskiviikkona 27. elokuuta länsinaapuri Ruotsia vastaan.

27.3.2025 16:34 Susijengi

Saksa, Ruotsi, Iso-Britannia ja Montenegro Susijengin ja Liettuan seuraksi Tampereen EM-alkulohkoon

Susijengin vastustajat EM-kisojen Tampereen EM-kotilohkoon vahvistettiin torstain lohkoarvonnassa Riiassa. Alkulohkon kumppanimaaksi valitun Liettuan lisäksi Susijengi kohtaa Tampereella maailmanmestari Saksan, rakkaan naapurimaan Ruotsin sekä Montenegron ja Iso-Britannian. EM-alkulohko pelataan 27.8.–3.9. ja sen neljä parasta joukkuetta etenee Latvian Riiassa pelattaviin pudotuspeleihin.

Näytä lisää vastaavia