EBT upotti hampaansa tiukasti pronssiin

19.3.2003 Espoo Basket Teamin naisjoukkueen keväällä 2001 hankkima ensimmäinen SM-mitali (pronssi) on lähellä saada jatkoa. EBT nujersi keskiviikkona pronssiotteluiden ensimmäisessä osassa Pussihukat tämän kotikentällä lukemin 93-76. Pronssien lopullinen kohtalo ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.

Toinen osa pelataan sunnuntaina 23.3. klo 15 Espoonlahden Urheiluhallilla. EBT:llä on kyseisessä ottelussa siis 17 pisteen etumatka.

Keskiviikkona EBT teki riuhtaisunsa toisella puoliajalle. Tauolla espoolaiset olivat nimittäin vielä pisteen tappioasemassa (46-47).

Pussihukille EBT:n liettualaisapu Jurgita Kausaite oli liian kova pala purtavaksi. Kausaite takoi 30 pistettä, repi huikeat 22 levypalloa ja jäi vain yhden riiston päähän ns. ”tripla-tuplasta”. Kaiken kaikkiaan Kausaiten esitys oli ylivertainen. Edellisten tehojen lisäksi hän antoi neljä syöttöä ja torjui niinikään neljästi. Myös EBT:n Pauliina Oksanen oli vauhdissa. Hän osui tarkasti (6/9) kolmen pisteen viivan takaa ja kokosi 20 pistettä. Pussihukkien tehokkain oli 17 pistettä heittänyt Vuokko Timola sekä teholukemat 15/10 kirjauttanut Niina Laaksonen.

Pussihukat pelasi ilman amerikkalaisvahvistustaan. Joukkuetta puoli kautta avittanut Natalie Powers mursi peukalonsa runkosarjan päätösottelussa. Hän sinitteli läpi välierien, mutta lopulta PuHu ja Powers katsoivat parhaaksi, ettei enempiä riskejä kannata enää ottaa.

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 17:02 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 49

Panttereille on tällä hetkellä vaikea löytää pysäyttäjää miesten I divisioona B:ssa. Pyrintö Akatemia ja Espoo Basket Team II jatkavat tappiottomina naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket palasi voittojen tielle ja Lappeenrannan NMKY otti tärkeän voiton.

10.12.2025 11:47 NCAA

Meri Kanerva vauhdissa Xavierin kolmen voittoputkessa – Venla Ulander läväytti 21 pistettä, 10 levypalloa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.

10.12.2025 11:11 NCAA

Olavi Suutela murtautunut Oregon Staten viisikkoon – Eemeli Yalaholle tupla-tupla NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:20 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenin odotus kannatti – ”Olen tosi tyytyväinen”

Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

Näytä lisää vastaavia