Kaisa Valtakari siirtyy Catzista ToPoon

31.8.2011 Naisten maajoukkueessakin esiintynyt ja viimeiset neljä kautta Lappeenrannan Catzissa pelannut Kaisa Valtakari, 24, siirtyy 1+1-vuotisella sopimuksella takaisin kasvattajaseuransa ToPon naisten edustusjoukkueeseen. 176-senttinen Valtakari tuo nuoreen helsinkiläisjoukkueeseen kokemusta ja heittovoimaa.

Kaisa Valtakari siirtyy neljän Lappeenrannan kauden jälkeen kasvattajaseuraansa ToPoon. Kuva: Kimmo Metsälä.

– On kiva palata ToPoon ja Kisahalliin. Joukkuehenkemme on aivan loistava ja treenaaminen on ollut mukavaa, mutta samalla kovaa, kertoo koko kesän ToPossa harjoitellut Valtakari.

 

– Vaikka olemme nuori joukkue, löytyy meiltä kansainvälistä kokemusta mahtavasti. Tällä joukkueella tulemme menemään pitkälle.

 

– Kaisa tuo nuoreen joukkueeseemme kokemusta ja heittotaitoa. Hän on jo osoittanut harjoituksissa monipuolisempaa pelaamista kuin mitä häneltä on totuttu näkemään. Hänen näyttöhalunsa tuntuvat olevan kovat, arvioi ToPon päävalmentaja Mikko Kurki.

 

Viime kaudella Valtakari heitti Catzissa keskimäärin 3,6 pistettä ottelua kohden. Valtakari on pelannut maajoukkueurallaan 22 naisten ja 53 nuorten maaottelua. Keväällä 2010 hänet valittiin naisten SM-sarjan vuoden kuudenneksi pelaajaksi.

 

ToPolla on voimassa sopimukset alkavasta kaudesta Valtakarin lisäksi Alli Arppen, Meriem Eerikinharjun, Anette Juvosen, Ellen Nurmen, Fiina Oljemarkin, Laura Saarisen, Kaihla Szunkon, Hanna Valkeisen, Saara Wahlgrenin sekä Sophie Weckströmin kanssa.

Henkilöt

 
12.12.2025 21:20 Naisten Korisliiga

ToPo:n kiri riitti voittoon Nokialla - myös PeKa ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.

9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

2.12.2025 15:06 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon Jonesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

Näytä lisää vastaavia