Kouvottaret sarjakärkeen - FoA heitti taululle hurjat pisteet

7.3.2020 20:55 Kouvottaret nousi Naisten Korisliigan sarjakärkeen, kun se kukisti kotonaan Vimpelin. Forssa puolestaan teki omassa ottelussaan 118 pistettä ja voitii HBA:n. Muissa otteluissa voittoihin ylsivät Catz, ToPo ja Tapiolan Honka.

Taru Tuukkanen ylsi tripla-tuplaan. Kuva:Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Catz kaatoi kotonaan EBT:n

EBT matkasi Lappeenrantaan Catzin vieraaksi. Vierasjoukkue oli ottelussa ensimmäisellä jaksolla paremmassa iskussa ja vei sen nimiinsä 23-12. 

Ottelun edetessä Catz sai ottelusta paremman otteen ja vei jäljellä olevat jaksot ja koko ottelun nimiinsä 77-74. 

- Onnistuimme pitämään malttimme lopussa ja voitimme. Ottelu oli joukkueelle henkisesti hankala mutta tulimme kolmannelle jaksolle vahvasti ja onnistuimme pelaamaan omaa peliämme, Catzin Natalie Day pohti.

Suurin ero joukkueiden välillä syntyi koriin johtaneista syötöistä. Niitä kotijoukkue keräsi 15 kappaletta, kun vierasjoukkue jäi viiteen. 

Erica Covile oli tilastojen valossa Catzin ykkönen. Hän pussitti 28 pistettä ja keräsi 17 levypalloa. Myös Day kirjasi tupla-tuplan 25 pisteellä ja 11 levypallolla. Hanna Little teki EBT:lle 18 pistettä ja nappasi 11 levypalloa. Lotta Vesiluoma upotti 19 pistettä.

- Otteluun oli hankalat lähtökohdat johtuen joukkueen puolikuntoisuudesta ja Sanni Tuomisto poissa kokoonpanosta. Ei valmistauduttu tarpeeksi Catzia ajatellen, sekä tuli liikaa pallonmenetyksiä, Vesiluoma sanoi.

Ottelutilasto

Forssan Alulta huikea ilta hyökkäyspäässä

HBA matkasi Forssaan ilman joukkueen tähtipelaajaa Awak Kuieria. Se näkyi joukkueen pelissä ja FoA heitti taululle tylyt loppulukemat 118-70.

Kotijoukkue oli ottelussa hurjalla pelipäällä. Joukkue vei nimiinsä heti ensimmäisen jakson 40-14, eikä ottelun voittajasta ollut oikeastaan missään vaiheessa epäselvyyttä. 

- Aloitimme ottelun tänään liian pehmeästi. Ensimmäisellä neljänneksellä emme kommunikoineet tarpeeksi hyvin puolustuksessa, saimme kuitenkin sitä parannettua ottelun edetessä. FoA oli tänään todella vahva korin alla, HBA:n Emerita Mashaire sanoi.

HBA vei nimiinsä toisen jakson niukasti, mutta kaksi viimeistä jaksoa kirjattiin jälleen FoA:lle selvin pistein. Forssalaisjoukkueen joukkuepeli toimi loistavasti. Siitä osoituksena pöytäkirjaan kirjattiin 42 koriin johtanutta syöttöä.

- Pelasimme tänään todella hyvin joukkueena ja kaikki saivat onnistumisia. Pelissämme oli tänään paljon hyviä juttuja, FoA:n Ella Salminen kertoi.

Kotijoukkueen Taru Tuukkaselle tilastoi hienosti tripla-tuplan. Hänen tilastorivikseen merkittiin 20 pistettä, 13 levypalloa ja 10 syötöt. Tasaisesti onnistuneesta joukkueesta myös Keondria Calloway pussitti 20 pistettä. Ebba Pekonen kirjasi HBA:n korkeimman pistemäärän 17 pisteellä. 

Ottelutilasto

ToPo:lle vierasvoitto Hyvinkäältä

HyPo pelasi tällä erää viimeistä kertaa Naisten Korisliigaa kotikentällään. Joukkue ei kuitenkaan kyennyt tarjoamaan kotiyleisölleen voittoa ja ToPo vei ottelusta pisteet Helsinkiin 74-56.

- Onnittelut ToPolle ansaitusta voitosta! Parempi joukkue tänään. Kauheesti ei jäänyt mulla semmoista motkotettavaa pelin jälkeen. Uskon kuitenkin siihen, että keskittymiseen ja puolustusmielisyyteen ja hyökkääminen on aika paljon kiinni oikeista olemassa olevista taidoista ja päivän vireydestä. Pelattiin ihan hyvää korista kolmannen jakson lopun nukahdusta lukuunottamatta, HyPon päävalmentaja Miikka Sopanen totesi.

Vierasjoukkue oli ottelussa hieman edellä koko ottelun ajan ja vei kaikki jaksot nimiinsä. Erityisesti nopeissa hyökkäyksissä joukkue oli terävämpi ja teki niistä 20 pistettä. 

- Kaksi erää oli tasaista peliä ja toisella puoliskolla alettiin toteuttamaan omaa game plania. Kuten joskus aikaisemminkin olen Martinhallissa sanonut, että kun puolustus toimii, niin alkaa hyökkäyskin toimimaan, ToPon päävalmentaja Niko Kuusi sanoi.

Ida Myllyojalle kirjattiin vierasjoukkueen korkein pistemäärä 16 pistettä. Vierasjoukkueesta Nea Kuisma pussitti 12 pistettä.

Voitto oli ToPolle tärkeä. Se on nyt viimeisellä pudotuspelipaikalla kahden pisteen erolla Vimpelin Vetoon. 

Ottelutilasto

Kouvottaret nousi sarjakärkeen

Kouvottaret kohtasi Vimpelin Vedon, joka taistelee vielä viimeisestä pudotuspelipaikasta. Kouvolalaisjoukkue oli kotikentällään liian vahva pistein 79-52. 

Kotijoukkue otti kuskin paikan heti ensimmäisellä neljänneksellä. Se kasvatti ottelun aikana johtonsa suurimmillaan 32 pisteeseen. 

Suurin ero joukkueiden välillä syntyi vaihtopenkeiltä. Vimpelin joukkue pitkälti aloitusviisikon varassa, sillä penkiltä syntyi vain neljä pistettä. Kouvottarien vaihtopenkki upotti 29 pistettä. Myös joukkueen puolustus toimi hyvin ja se pääsi rokottamaan vierasjoukkuetta nopeista hyökkäyksistä. 

Kotijoukkueesta Camille Zimmermanille merkittiin tilastoihin tupla-tupla 13 pisteellä ja 11 levypallolla. Ameryst Alston teki 17 pistettä. Vierasjoukkueen Amy Griffin teki ottelun korkeimman pistemäärän 22 pistettä. 

Voitollaan Kouvottaret nousi yksin sarjan kärkeen, sillä Peli-Karhut hävisi samaan aikaan oman ottelunsa Tapiolan Hongalle 87-67. Peli-Karhujen ottelusta ei vielä ole tilastoja saatavilla.

Ottelutilasto

 
19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

17.7.2025 14:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vahvistuu Veera Mäntykivellä

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

14.7.2025 21:57 Naisten Korisliiga

Jasmina Jones uutena kasvona Kouvottarien riveihin

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.

11.7.2025 08:18 Naisten Korisliiga

Johanna Räty jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa

11.7.2025 08:14 Naisten Korisliiga

Peppi Lohko Hongan naisiin tulevalle kaudelle

Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

30.6.2025 18:07 Naisten Korisliiga

Sarah Gates ja ToPo jatkosopimukseen

Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.

30.6.2025 09:26 Naisten Korisliiga

ToPolle tärkeitä jatkosopimuksia

ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.

Näytä lisää vastaavia