9.9.2019 10:22 Viime kaudella HyPon paidassa naisten Korisliigan pronssia voittanut Kuisma jatkaa joukkueessa kaudella 2019-20.
Nea Kuisma on pelannut uransa aikana 68 ottelua Naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
20-vuotias Kuisma aloitti viime kauden HBA:n riveissä, mutta liittyi hyvinkääläisjoukkueeseen vuodenvaihteessa. 183-senttinen Kuisma esiintyi HyPossa 25 ottelussa, joissa syntyi 3,1 pistettä ja 1,6 levypalloa ottelua kohden.
Kuisma kuului kesällä Suomen 20-vuotiaiden naisten maajoukkueeseen, joka sijoittui toiseksi B-divisioonan EM-kisoissa Kosovossa ja nousi ensi kaudeksi A-divisioonaan. Kaikkiaan Kuisma on pelannut 91 nuorten maaottelua ja kahdesti hän on esiintynyt haastajamaajoukkueen paidassa.
Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.
Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.
Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.
Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.