8.12.2010 Torpan Pojat yllätti keskiviikon ainoassa koripallon naisten SM-sarjan ottelussa kärkijoukkueen Peli-Karhut. Helsinkiläisten kotivoittolukemat kotkalaisvieraasta olivat 65-55 (36-27).
Taru Tuukkasen ToPo hurjasteli voiton sarjaa johtavasta Peli-Karhuista. Kuva: Tytti Nuoramo.
Tappio oli viime viikonloppuna yksin sarjakärkeen nousseelle PeKalle vasta kauden kolmas. ToPo taas oli ennen ottelua sarjassa toiseksi viimeisellä sijalla.
ToPo tarrasi kiinni voittoon jo ensimmäisellä neljänneksellä, jonka se vei kymmenellä pisteellä. Alussa hankittu etumatka piti, eikä PeKa päässyt enää viittä pistettä lähemmäs missään vaiheessa.
- Pystyimme viemään peliä oikeastaan koko ajan. Pelasimme juuri niin kuin pitääkin. Puolustimme fiksusti ja saimme PeKalta juoksupelin pois, ToPon valmentaja Mikko Kurki iloitsi.
Kotijoukkue vei ottelun levypallot selvästi 56-40. Heittotarkkuudessa sen sijaan molemmille ryhmille jäi rutkasti parannettavaa.
Kentän ehdottomaksi hahmoksi nousi ToPon D'andra Moss (28/15). Hän sai parhaiten tukea Taru Tuukkaselta (17/9).
Kotkalaisten paras oli Amanda Lassiter (18/7).
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.