Kotkalainen Peli-Karhujen kasvatti Roope Mäkelä on tehnyt päävalmentajasopimuksen KTP-Basketin Korisliiga -joukkueen kanssa kaudeksi 2021–22.
Parhaillaan Mäkelä valmentaa Peli-Karhuja Naisten Korisliigassa. Menossa on jo viides kausi samassa tehtävässä. Kotkalaisjoukkue johtaa liigaa 17 kierroksen jälkeen puhtaalla pelillä, ja sunnuntaina PeKa taistelee Suomen cupin voitosta vierasottelussa Espoo Basket Teamia vastaan.
KTP-Basket on ollut nopea paikkaamaan valmentaja-aukkoaan. Tomi Kamisen irtisanouduttua päävalmentajan tehtävästä runsas viikko sitten, seura esitteli vuorokauden varoitusajalla Jyri Lehtosen loppukauden kattavan pätkäpestin. Mäkelänkin sopimusneuvottelut olivat lyhyet, ja KTP:n mukaan tyydyttivät molempia osapuolia.
– Emme halunneet vitkastella päätöksenteon kanssa, kun tilanne oli se mikä oli. Meillä oli neuvottelukosketus muutamaan miesten liigatason valmentajaan, mutta hyvin nopeasti Roope nousi ykkösvaihtoehdoksi. Eniten Mäkelän valintaan vaikutti kotkalaisuus, ja juuri näinä aikoina se oli entistä tärkeämpi argumentti. Ovathan muualtakin tänne töihin tulleet oppineet melko pian tavoille, mutta vähääkään aliarvioimatta heitä Roope on aidosti kotkalainen, kertoo joukkueen puheenjohtaja Jyrki Lindström.
Päävalmentajasopimus on mallia 1+1 vuotta. Pesti alkaa, kun Naisten Korisliiga -kausi päättyy.
