EBT 06 tyttöjoukkueen EGBL-kausi huipentui 11.-13.5.2018 joukkueen järjestämään EYBL:n Superfinaalissa Espoonlahden urheiluhallilla. EBT:n tyttöjen lisäksi alle 12-vuotiaiden turnauksessa neljän parhaan joukossa pelasivat SDJSOR Kupchinskij Olimp Pietarista sekä latvialaiset Basketball School Rigan joukkueet Jugla ja Ridzene.
EBT:n pelit käynnistyivät perjantaina 11.5. ottelulla Ridzeneä vastaan. Peli oli tasainen, mutta lopussa EBT:n tytöt ottivat joukkuepelillään voiton 38-33. Perjantaina illalla vastassa oli Jugla, jolta puuttui toinen heidän tähtipelaajistaan. EBT:n tytöt nappasivatkin helposti voiton 51-16. Finaalipaikka varmistui voiton myötä!
Lauantaina 12.5. pelattiin sinänsä merkityksetön peli Olimpia vastaan. EBT peluutti turnauksessa vähemmän pelanneita pelaajiaan, mutta Olimp lähti peliin avausviisikollaan. Peli päättyi Olimpin 22-12 voittoon.
Sunnuntaina 13.5. finaalissa EBT kohtasi uudestaan Olimpin. EBT sai unelma-alun pelille ja johti ensimmäistä erää 4-0. Olimp kuitenkin terästäytyi ja vei erän 12-5.
Toisessa erässä peli jatkui kovana ja molemmat joukkueet taistelivat vimmatusti ja puoliajalle lähdettiin Olimpin johtaessa ottelua 26-19. Mutta EBT ei antanut periksi. Tilanteita syntyi kentän molemmissa päädyissä ja viimeiseen erään lähdettiin Olimpin 32-24 johtoasemassa. Viimeinen erä oli huikeaa taistelua. Olimp alkoi väsyä ja EBT pääsi aivan kannoille. Heitot eivät kuitenkaan onnistuneet toivotusti.
EBT rikkoi Olimpin johtaessa 33-32 ja Olimpin tähtipelaaja heitti toisen vapaaheiton onnistuneesti koriin. Tulos 34-32 jäi Olimpin voittolukemiksi. Näin Olimp voitti EYBL-mestaruuden ja EBT:n tytöt saivat hopeamitalit.
EBT:n tyttöjen ensimmäinen kausi EYBL:ssä oli menestys.
Eri turnauksissa kovia kansainvälisiä pelejä pääsi pelaamaan yhteensä 18 tyttöä. Kolmesta kauden turnauksesta saldona mitalit: hopea, pronssi ja kulta.
Kauden huipensi lopputurnauksen hopea. Lahjakkaiden koripalloilijoiden alkujen taival EYBL:ssä jatkuu myös ensi kaudella.
www.ebt.fi
EBT:n T06 upeasti hopealle EYBL:n Superfinaalissa
EBT T06 -joukkue lähti jo minityttöiässä pelaamaan EYBL:ssä ja kartuttamaan kokemuksia kansainvälisistä peleistä. EBT:n tytöt pelasivat tyttöjen U12-sarjaa. Joukkueen päävalmentaja Jussi Viitasalo totesi, että kun EYBL:iin mennään jo 11-vuotiaina, opitaan uskomaan, että kaikki vastustajat ovat voitettavissa eikä vastustajia tarvitse ujostella. Kausi on ollut menestyksekäs ja EBT nappasi mitalin jokaisesta kauden turnauksesta. Ensin Riikassa hopeaa, sitten Riikassa pronssia ja Tallinnassa kultaa.
