ToPoLa hakee valmentajia

Koripalloseura Touhun Pojat Lauttasaari ToPoLa pelaa ja vaikuttaa Helsingin Lauttasaaressa aina vuodesta 1978 lähtien. ToPoLassa vallitsee lämmin yhteishenki, joka mahdollistaa turvallisen ja kehittävän kasvualustan nuorille, ja rennon ja pitkäaikaisen harrastuksen aikuisille.

Haemme valmentajia pääasiassa kaudelle 2025–26 ja siitä eteenpäin. Jos tilanteesi mahdollistaa valmentamisen aloittamisen jo kuluvalla kaudella (24-25), niin voit olla suoraan yhteydessä Jussi Laaksoon. Haettavat valmentajapaikat ovat osa-aikaisia, oman toimen ohella tehtäviä työpaikkoja.

Seura on ollut viime vuodet voimakkaassa kasvussa, muun muassa junioripelaajien lisenssimäärä on kasvanut merkittävästi. Tällä hetkellä ToPoLassa on yli 35 joukkuetta, noin 70 valmentajaa ja jäseniä lähes 700. Toimintaa ohjaa vahvasti vastikään uusittu viisivuotisstrategia, jonka toteuttamiseen tarvitsemme jatkuvasti tekijöitä.

Kasvun takana on ollut hyvää tekemistä, voimakkaasti kasvussa olleet Lauttasaaren ja lähialueiden asukasmäärät, sekä parantuneet olosuhteet. Muutama vuosi sitten valmistunut Lauttasaaren yhteiskoulun uusi halli yhdessä edelleen käytössä olevan vanhan salin kanssa on tehnyt LYK:stä ToPoLan toiminnan keskipisteen ja ”kodin”. Lauttasaareen pääsee kätevästi autolla, pyörällä ja julkisilla kulkuneuvoilla niin keskustan kuin lännenkin suunnalta.

Seuran pelaajamäärän kasvaessa haemme ikäryhmäjoukkueisiin valmentajia. Valmentajilta toivomme lajituntemusta ja -osaamista. Aiempi pelaajatausta tai valmennuskokemus katsotaan eduksi. Myös pedagoginen ja/tai liikunnan alan kokemus ja koulutus on plussaa. Rohkaisemme ja tuemme aktiivisesti valmentajiemme edelleen kouluttautumista, esimerkiksi liiton valmentajakoulutuksissa, seminaareissa ja verkostoissa.

Ota yhteyttä
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköpostitse osoitteeseen jussi.laakso@topola.fi
Voit kysyä lisätietoja Jussilta myös puhelimitse numerosta 050-326 5018.


Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa. 

Päivitetty

Kategoriat