KTP yllätti kotonaan Katajan

Korisliigan sarjataulukossa kolmanneksi viimeisenä ollut KTP nappasi sarjan ainoassa perjantain pelissä kauden tähän asti makeimman voittonsa, kun sarjajohtaja Joensuun Kataja kaatui Kotkassa 108-95 (53-54) -lukemin.

Sarjasijoitusten perusteella kotkalaisvoitto oli yllätys, mutta tuoreimmat tulokset antoivat aihetta odottaa tällaista yllätystä: KTP:lle voitto oli kuudes seitsemästä viime pelistä, kun taas Katajalle tappio oli jo kolmas neljästä pelistä runsaan viikon aikana.

Tappioiden seurauksena Katajan parhaimmillaan kahdeksan pisteen suuruinen sarjajohto on kutistunut niin, että Namika Lahdella on lauantaina mahdollisuus nousta jo kahden pisteen päähän, jos se hakee vierasvoiton Uudestakaupungista.

Kataja voitti Kotkassa ensimmäisen neljänneksen kymmenellä pisteellä, mutta KTP nousi jo viisi minuuttia myöhemmin hetkeksi ohi. Tasainen peli alkoi kääntyä kotivoitoksi vasta viimeisellä neljänneksellä, jolloin KTP kasvatti neljän pisteen taukojohtonsa lopulta 13 pisteen eroon.

Kotijoukkueen sankariksi nousi Joe Nixon, joka upotti kovalla prosentilla peräti kahdeksan kolmen pisteen koria ja yhteensä 31 pistettä. Anssi Kinnaslampi teki 20 pisteestään puolet vapaaheittoviivalta, josta KTP nakutti kaikkiaan 28 pistettä.

Kataja oli tehokkaampi korin tuntumassa sekä pisteissä että levypalloissa, mutta ei pärjännyt heittokilvassa kotkalaisille. Alex Wesby teki vieraille 26 ja Sami Lehtoranta 23 pistettä.

Kataja pelasi kolme edellispeliä ilman tehokasta takamiestään Petri Virtasta. Nyt Virtanen oli saanut jalkansa kuntoon, mutta 17 peliminuutin aikana syntyneet viisi pistettä eivät pelastaneet Katajaa. Virtanen poistui pelistä kesken kolmannen jakson polveaan pidellen.

(STT)

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Päivitetty

Kategoriat

,