18.3.2018 NBA:ssa Chicago Bulls hävisi itäisen konferenssin kärkijoukkueisiin kuuluvalle Cleveland Cavaliersille 114-109. Suomalaistulokas Lauri Markkanen ei pelannut ottelussa loukkaantumisen vuoksi.

Lauri Markkanen oli sivussa Bullsin hävitessä Clevelandille. Kuva: Ville Vuorinen.
Ottelun tähti oli LeBron James, joka tehtaili tripla-tuplan 33 pistettä, 13 levypalloa ja 12 syöttöä. Bullsilta taas onnistui kahdeksan kolmosta upottanut Denzel Valentine, jonka saldo oli 34 pistettä.
Loukkaantumisesta kärsivä Markkanen ei ole pelannut Bullsin viimeiseen kolmeen otteluun. Clevelandia vastaan sivussa olivat myös Kriss Dunn ja Zach LaVine.
Bulls pelaa seuraavan kerran ensi maanantain ja tiistain välisenä yönä New York Knicksia vastaan.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Olivier Nkamhoua palasi maajoukkuetauolta tehokkaana ja siivitti Varesen tärkeään voittoon pudotuspelitaistelua ajatellen. Lassi Nikkarinen tehoili tupla-tuplan Tshekissä ja Perttu Blomgren ylsi ennätyspisteisiinsä Bundesliigassa.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Awak Kuier oli johdattamassa Galatasarayta kiinni Euroliigan välieräpaikkaan. Iloisia uutisia kuultiin myös Saksasta, kun Elina Koskimies teki paluun kentille.