Seagullsin kolmas ulkomaalaisvahvistus lokakuun alussa alkavalla Korisliiga-kaudella 2021–22 on yhdysvaltalainen Devin Thomas. Nevadan Las Vegasista kotoisin oleva 203-senttinen pääsääntöisesti ison laitapelaajan paikalla operoiva Thomas edusti viime kaudella Tanskan BMS Harlev Wolfpackia.
25-vuotias Thomas valmistui vuonna 2019 Indiana Staten yliopistosta. Hänen ammattilaisuransa alkoi Belizen liigassa vuonna 2020 Verdesin joukkueessa, josta hän siirtyi Tanskaan Harlevin joukkueeseen. Tanskan liigassa Thomasille kertyi otteluita yhteensä 25, joissa hän viimeisteli keskiarvoikseen 15,7 pistettä, 6,9 levypalloa ja 1,6 syöttöä ottelua kohden.
– Devin on heittovoimainen nelospaikan pelaaja, joka on vienyt peliään kohti kolmospaikkaa kesän aikana. Tanskassa hän tuurasi myös vitospaikalla, joten monikäyttöisestä pelaajasta on kyse. Hänen kokonsa mahdollistaa puolustuspäähämme erilaisia variaatioita. Nyt joukkueemme on käytännössä valmis ja olen sen rakenteeseen todella tyytyväinen, Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi seuran tiedotteessa.
Thomasin saapumisen myötä Seagullsin kokoonpano on tällä hetkellä valmis alkavalla kaudelle.
