2.8.2018 17:31 Korisliigan hallitseva pronssimitalisti Helsinki Seagulls on solminut monivuotiset sopimukset 174-senttisen ja 19-vuotiaan Erik Waxlaxin ja kaksimetrisen, 18-vuotiaan Daniel Lindnerin kanssa.

Erik Waxlax siirtyy Seagullsin takalinjoille. Kuva: Ville Vuorinen / Koripalloliitto.
MaSu-Basketin kasvatti ja urallaan myös HBA:ta, HyPoa ja Helsinki Rocksia edustanut pelinrakentaja Erik Waxlax on vetänyt Suomen juniorimaajoukkuepaidan ylleen 47 kertaa. Waxlaxin sopimus Seagullsin kanssa on 1+2-vuotinen.
Vahvarakenteinen laituri Daniel Lindner on puolestaan pukeutunut sudenpentupaitaan 18 kertaa. Lindner liittyy Seagullsin kokoonpanoon pelattuaan edellisen kauden Helsinki Rocksin riveissä. Lindnerin sopimus Gullsin kanssa on kaksivuotinen.
- Erik on kiistatta yksi nopeimmista takamiehistä, joita olen Suomen kentillä nähnyt. Uskon, että Erikistä kasvaa Korisliiga-tasolle oikein hyvä pelintekijä, Gullsin päävalmentaja Mikko Larkas kommentoi.
- Daniel on mielenkiintoinen pelaaja, jolla on erinomainen kroppa Korisliiga-tasolle. Hän on riittävän pitkä sekä vahva vastaamaan liigan vaatimuksiin, Larkas jatkaa.
Helsinki Seagullsilla on voimassa sopimukset kaudesta 2018-19 Guillaume Boucardin, Tyler Thorntonin, Timo Heinosen, Tuukka Kotin, Alex Vaenerbergin, Ricky Waxlaxin, Jesper Granlundin, Sakari Laakson, Jyri Eboreimen, Erik Waxlaxin ja Daniel Lindnerin kanssa.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.