Muurinen palaa Hongan pelaavaan kokoonpanoon

Maajoukkuemies Kimmo Muurinen palaa kolmen ottelun tauon jälkeen joukkueensa pelaavaan kokoonpanoon, kun Espoon Honka kohtaa perjantaina Korisliigan toisella puolivälieräkierroksella Tarmon Porvoossa.

Muurinen oli nivusvamman vuoksi sivussa Hongan kahdesta viimeisestä runkosarjan ottelusta, sekä tiistaina Tapiolassa pelatusta voitokkaasta puolivälieräavauksesta, jossa espoolaisjoukkue kukisti porvoolaisvieraansa niukasti pisteellä numeroin 77-76.

– Olisin ollut jo tiistainakin pelikunnossa, mutta päätimme välttää riskin ja pysyin vielä penkillä. Helppoa se ei tosiaankaan ollut, kertoi Muurinen.

Nivusvamma on nyt jo onneksi taaksejäänyttä elämää ja pelihalut todellakin korkealla, vakuuttaa 26-vuotias ja 202-senttinen laitahyökkääjä.

Honka on peitonnut Porvoon kauden kaikissa viidessä keskinäisissä kohtaamisissaan. Tosin viimeisin ja samalla se tärkein voitto oli todellakin työn ja tuskan takana. Tim Kisner vapautti Hongan piinasta vasta 0,8 sekuntia ennen loppua onnistuneen vapaaheiton muodossa.

– Jos tilanne oli tukala kentällä, niin voin vakuuttaa, että tunne oli vastaava penkilläkin. Meidän pitää panostaa perjantain ottelussa erityisesti puolustuslevypalloihin, joissa olimme vielä tiistaina surkeita, korostaa Muurinen.

Tarmo repi tahdolla ja oikea-aikaisuudella ensimmäisessä pudotuspelissä peräti 20 hyökkäyslevypalloa, mikä oli ratkaista koko ottelun porvoolaisten eduksi.

Kamisen Tarmolla on nyt henki päällä

Porvoon Tarmon valmentaja Tomi Kaminen oli tappiosta huolimatta erittäin tyytyväinen joukkueensa esitykseen Espoossa. Kaminen piti Tarmoa tavallaan jopa ottelun moraalisena voittajana.

– Lähdemme jatkamaan perjantaina hyviä otteitamme. Joukkueen itseluottamus on noussut ja meillä on nyt aika kova henki päällä.

– Lisäksi olemme pelanneet tällä kaudella vähän paremmin kotikentällämme. Siinäkin mielessä olin jopa yllättynyt suorituksestamme Mankkaalla, heittää Kaminen.

Samalla Kaminen heittää, kuten playoff-tapoihin kuuluu, myös paineet Hongan harteille.

– Meidän on helppo tulla ilman paineita perjantain peliin. Moni veikkasi, että tämä ottelusarja päättyy Hongalle suoraan 3-0, mutta uskon, että se jatkuu pitempään. Meillä ei ole mitään hävittävää.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Päivitetty

Kategoriat

,