Eric Washington on jo Suomessa ja tehnee debyyttinsä ensi keskiviikkona (20.12.), kun Pyrintö saa vieraakseen Korisliigassa Namika Lahden. Keskiviikon jälkeen sarja vetäytyy joulutauolle, johon päättyy myös Nate Danielsin pesti Pyrinnössä. Daniels pelaa vielä Lahti-ottelun, mutta saa sen jälkeen tehdä tilaa Washingtonille.
Pyrinnön tuoreen vahvistuksen meriitit ovat kovat. Eric Washington pelasi yliopistouransa arvostetussa Alabaman yliopistosta, josta valmistuttuaan hän tuli varatuksi vuonna 1997 NBA:han toisella kierroksella Orlando Magicin toimesta. Denver Nuggets hankki Washingtonin oikeudet ja pelikausilla 1997-99 Washington pelasi kaikkiaan 104 NBA-ottelua 6,9 pisteen keskiarvolla.
Washingtonin NBA-ura päättyi 1999, kun hänen oikeutensa kaupattiin useamman pelaajan kaupassa Bostoniin. Sittemmin Washington on pelannut mm. Italian, Israelin ja Kreikan pääsarjoissa. Kaudella 1999-00 hän pussitti koreja Italian liigassa peräti 17,0 pisteen keskiarvolla Riminin paidassa.
Kaksi viimeistä kauttaan Eric Washington pelasi CBA:n Idaho Stampedessä. Viime kaudella miehen tehot olivat 45 ottelussa 9,3 pistettä, 3,2 levypalloa, 2,1 syöttöä ja 1,0 riistoa 22,2 peliminuutissa.
Washingtonin värväyksellä Pyrinnön valmentaja Jarmo Laitinen haluaa parantaa erityisesti Pyrinnön otteita omassa kenttäpäädyssä. Joukkue on syksyn ajan ollut sarjan parhaita hyökkäystehoiltaan, mutta oma pää on vuotanut Korisliigan joukkueista selvästi hanakimmin.
– Washington tunnetaan hyvänä joukkuepelaajana, aktiivisena puolustajana ja hyvänä heittäjänä. Itse odotan hänen tuovan ryhtiä osa-alueille, joilla meillä on eniten parannettavaa, Laitinen arvioi.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/