Heittovalmennusta ja harhauttamista
Harjoitusjaksot on jaettu kahteen teemaan: heittäminen ja harhauttaminen.
– Heittotaito on pelin tärkeimpiä ominaisuuksia ja haluamme tarjota valtavirrasta poikkeavan osaamisemme jatkossa myös kaikkien junioripelaajien ulottuville. Koripallossa harhauttaminen on vähän opetettu, mutta jatkuvasti läsnä oleva taito, ja tuota taitoa on tärkeää nostaa esiin, kertoo Haanpää.
Valmennukset perustuvat tutkittuun tietoon, käytännön kokemuksiin ja loistaviin tuloksiin. Heittämistä harjoitellaan monipuolisesti sisältäen mm. tekniikkaharjoittelua ja heiton hyödyntämistä pelitilanteissa. Harhauttamisen valmennusjaksolla opitaan harhauttamaan vastustajia eri tavoin sekä luomaan korintekopaikkoja ja tilaa pallon kanssa ja ilman.
Valmennusjaksot on tarkoitettu 12–17-vuotiaille tytöille ja pojille. Kullakin jaksolla on yhteensä 4 ohjattua harjoitusta ja osallistujat saavat henkilökohtaiset harjoitteet omatoimiseen harjoitteluun. Alkukartoituksen perusteella harjoitusjakso suunnitellaan vastaamaan osallistujien tarpeita parhaalla mahdollisella tavalla.
Molempien harjoitusjaksojen hinta on 95 euroa/jakso.
Haanpään valmennuksissa on ollut niin Susijengi-, Korisliiga- kuin juniorimaajoukkuepelaajiakin. Lisätietoa näistä sekä tulevista valmennusjaksoista löytyy Haanpään edustaman SAHA Training -valmennuspalvelun verkkokaupasta, jossa valmennusjaksot ovat myynnissä:
Lisätietoja:
Samuel Haanpää
puh. 050 3042748
samuel@sahatraining.fi
