34-vuotias Gibson on tuttu näky Suomessa, hänen pelatessa ensimmäisen kerran Korisliigaa jo kaudella 2009-2010. Tie vei välillä Eurooppaan, kuten Ranskan Pro B-liigaan sekä Unkarin pääsarjaan. Gibson pelasi pariin otteeseen myös Kouvolan Kouvoissa. Tämän jälkeen hän on pelannut Ranskan, Saksan ja Sveitsin sarjoissa.
Viimeksi Gibson on pelannut Suomessa Uudenkaupungin Korihaiden paidassa. Tuolloin hän tilastoi 9,8 pistettä, 4,8 levypalloa ja 5,8 syöttöä ottelua kohden.
Gibson on pelannut yhteensä 128 Korisliiga-ottelua 16,5 pisteen, 3,8 levypallon ja 4,7 syötön keskiarvolla. Runsaasti eri Euroopan sarjoja kiertänyt Gibson tuo kaivattua kokemusta Bisonsin kokoonpanoon.
– Matt on kokenut, urheilullinen ja ulottuva takamies. 195-senttinen Gibson on kookkaana takamiehenä myös kelpo levypallopelaaja. Lisäksi hän myös erinomainen puolustaja, josta kertoo myös Korisliigan riistokuninkuus kahteen otteeseen.
– Viime kaudella olimme todella nuoria, nyt Matt tuo meille kaivattua kokemusta. Olen erittäin onnellinen, että saimme hänet, iloitsee Bisonsin päävalmentaja Arttu Mannelin seuran nettisivuilla.
