Kaakkoisen alueen seurapäivillä pe-la 18.-19.5.2018 Vierumäellä keskityttiin seura- ja kilpailutoiminnan asioihin. Mukana seurapäivillä oli 24 osallistujaa nuorisotyötä tekevistä seuroista.
Perjantaina kahvituksen ja esittelyiden jälkeen alueen puheenjohtaja Ira Pasi kävi läpi verotukseen, talouteen, yhdistystoiminnan perusteisiin liittyviä asioita. Erinomaisen alustuksen pohjalta käytiin keskustelua ja etenkin malliesimerkit Kouvolan Kouvojen toiminnasta (talousohje) herättivät osallistujissa monia kysymyksiä talouden suunnitteluun liittyen. Myös KPL:n info seuran juniorijoukkueelle oli oiva malli käytäntöön liittyvästä esimerkistä.
Erotuomarikoordinaattorit Markku Siira ja Jukka Kankaanpää kävivät läpi Kaakkoisen alueen erotuomaritoiminnan kyselyä (tältä kaudelta) ja suunnitelmia ensi kauden suhteen. Alueella järjestetään alkukaudesta perus- ja kausikoulutusta sekä alueellisia klinikoita. Myös erotuomaritarkkailua tehdään, mikäli resurssit riittävät.
Keskustelut jatkuivat illallisella ja monet osallistujat pitivätkin tärkeänä, että aikaa oli järjestetty myös yhdessäoloon, jolloin voitiin käydä tarkemmin läpi erilaisia asioita seurojen toiminnan osalta.
Heinolan NMKY – vuoden 2017 koristeko Kaakkoisella alueella (YMCA Areena)
Lauantain aamupäivä aloitettiin Vesa Hämäläisen alustuksella Heinolaan valmistuneen YMCA Areenan vaiheista, talkoista ja rahoituksesta. Pienen seuran ”suuri ponnistus” oli nyt valmiina. Osa osallistujista olikin käynyt tutustumassa perjantaina uuteen halliin Vesan opastuksella. Hallin valmistuminen oli myös hieno osoitus siitä, että talkoohenkeä löytyy tarvittaessa. Hallin kokonaiskustannus oli noin 200 000 € ja
talkoiden osuus oli hallin rakentamisessa merkittävä. Vesaan kannattaa olla yhteydessä, jos jollakin seuralla on suunnitelmissa oman hallin rakentaminen. Kaakkoinen alue luovutti pokaalin Vesa Hämäläiselle ja Jouni Ainalille (Kaakon vuoden koristeko 2017, aluehallituksen valinta).
Pekka Valpola jatkoi aluepäivien vierailujaan (aiemmin Itä ja Pohjoinen) ja oli kertomassa Kaakkoisen alueen seurapäivien osallistujille liiton sääntömuutoksesta. Asiasta käytiin keskustelua ja todettiin, että muutoksen jälkeen seuroilla on mahdollisuus osallistua mukaan kokouksiin, mikäli kiinnostusta riittää.
Seurojen palautetta ja toiveita alueelle/liitolle
Yhdessä päätettiin mennä ulos keskustelemaan seurojen suunnitelmista ja tarpeista liiton/alueen suhteen.
Jokaisen seuran edustaja kävi läpi oman seuransa tilannetta, suunnitelmia ja mitä palveluja/toimenpiteitä liitolta haluttaisiin. Valmentaja- ja ohjaajakoulutusta, seuratoimintaan liittyviä asioita. Yhdeksi keskeiseksi asiaksi nousi seuratoimijoiden ja vanhempien yhteiset ”välit”, miten toimia ongelmatilanteissa, minkälaisia toimintamalleja tulisi kehittää, useammalla seuralla olikin ollut vastaavanlaisia ongelmatilanteita. Miten liitto voisi auttaa kyseisessä asiassa; koulutusta, yhteiset keskustelut seurat/vanhemmat, jossa mukana ulkopuolinen asiantuntija. Monia ideoita heiteltiin ja sovittiin, että tähän teemaan palataan jossakin koulutuksessa (syksy).
Lounaan jälkeen käytiin läpi alueen kilpailutoimintaa tulevalla kaudella (alueelle oli perustettu työryhmä, jonka palaverin pohjalta Jyri Haikonen piti alustuksen).
Supermikrojen toiminta käynnistetään Pikkususi-riehoina (sovittiin paikkakuntakohtaisesti aikataulut, jonka mukaan ensi kaudella toimitaan), myös mikrojen II divisioonat toteutetaan vastaavalla tavalla. Lisäksi 14-vuotiaiden osalta kokeillaan ensi kaudella 3 vs 3 pelimuotoa (kilpailukauden aikana: lomien aikaan) muutamalla paikkakunnalla. Vanhempien junioreiden kohdalla tyttöjen osalta yhdistetään 19-16 vuotiaiden sarjat (ent. A ja B). Lisäksi käytiin vilkasta keskustelua yli-ikäisten peluuttamiseen liittyvissä asioissa.
Myös minien korin korkeudesta keskusteltiin ja sovittiin, että korin korkeutta ei Kaakon sarjoissa nosteta ensi kaudella. Kaakon aluehallitus tekee lopulliset päätökset kilpailutoimintaan liittyvistä asioista seuraavassa kokouksessa.
