Suomen 18-vuotiaat tytöt hamuavat nousua A-divisioonan EM-kisoihin Sarajevossa

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisat pyörähtävät käyntiin lauantaina 23.7. Sarajevossa, Bosnia-Hertsegovinassa. Suomen lisäksi A-lohkossa pelaavat emäntämaa Bosnia-Hertsegovina, Portugali, Romania ja Islanti. Suomen päävalmentaja Sami Toiviaisen mukaan valmistautumisjaksolla tappiottamalla Suomella on selkeä ykköstavoite: nousu A-divisioonaan.

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen joukkuetta B-divisioonan EM-kisoissa tähdittävät mm. Helmi Tulonen…


Suomi pelasi tappiottoman kesän valmistautumisjakson, kun 18-vuotiaat tytöt huuhtoivat kultaa PM-kisoissa, selättivät Englannin kahdesti ja nappasivat vakuuttavan vierasvoiton Liettuasta viime keskiviikkona.

– Valmistautumisjakso on ollut tuloksellisesti hyvä ja pelillisesti ihan ok. Ne asiat, joita olemme harjoitelleet ja pyrkineet viemään eteenpäin ovat näkyneen. Nyt nähdään, että ovatko ne riittävän korkealla, jotta nousemme, Toiviainen kertoo.

– Niin kauan, kun B-divisioonassa pelataan, niin nousu on tavoite. Realismi pitää tietenkin olla mukana, mutta näkisin, että tavoite on mahdollinen.

Suomen osalta kisat lähtevät käyntiin huomenna lauantaina Romaniaa vastaan ja sunnuntaina Suomi kohtaa Bosnia-Hertsegovinan. Välipäivän jälkeen suomalaiset pelaavat Portugalia vastaan tiistaina ja Islantia vastaan keskiviikkona.

Suomen 18-vuotiaat tytöt B-divisioonan EM-kisoissa 2016

#SukunimiEtunimiSeura
3TuominenEmmaSBG
4LindströmNennaHelmi Basket
5LahtinenLotta-MajHelmi Basket
7KaajasaloLeilaTapiolan Honka
8OravakangasElinaHelmi Basket
9VaalavirtaKiaTapiolan Honka
10KahelinAnnaHelmi Basket
11KankfeltErikaHelmi Basket
12TulonenHelmiHelmi Basket
13RajalaSofiaHelmi Basket
14KuismaNeaHelmi Basket
15StudeEmmaSBG
  • Päävalmentaja Sami Toivianen
  • Valmentaja Mirka Dettmann
  • Valmentaja Tristan Fay
  • Fysioterapeutti Niklas Hamnström
  • Joukkueenjohtaja Tuomas Oja

Lisätietoja: EM-kisasivusto

Päivitetty