20-vuotiaiden EM-ryhmä toi kisahuumaa Kansalaistorille

Lauantaina alkaviin koripallon EM-kotikisoihin valmistautuva Suomen U20-maajoukkue jalkautui tiistaina Helsingin Kansalaistorille Elinsiirtoliikunnan viikon Sporttitori-tapahtumaan. Vastikään vahvistettu 12-päinen miehistö kävi urheilutoimittaja Tero Karhun tentattavana ja kokeilemassa erilaisia urheilulajeja.

20-vuotiaat miehet osallistuivat Kansalaistorilla heittokisaan..

Joonas Tahvanainen lupasi Sporttitorin lavalla, että Suomi lähtee voittamaan jokaista otteluaan lauantaina alkavissa kisoissa.


Maajoukkue osallistui Kansalaistorin koripallokentällä kannattajiensa kanssa pudotustyyliseen heittokilpailuun. Viimeisinä kilpailusta pudonneet Okko Järvi ja Remu Raitanen pitävät kannattajien tapaamista hienona asiana.


– Ei tästä voi olla kuin hyvää mieltä. Kun itse olin pieni ja seurasin maajoukkuetta, tällaisia ei vielä järjestetty, Järvi kertoo.


Järvi ja Raitanen uskovat, että katsojat löytävät sankoin joukoin lauantaina alkaviin EM-katsomoihin.

– Koripallon arvostus on isossa nosteessa. Laji on varmasti suosiossa jääkiekon tasolla Suomessa joku päivä, Järvi maalailee.

Koripallon 20-vuotiaiden EM-kisat alkavat ensi lauantaina 16.7. Suomi pelaa ensimmäisen ottelunsa avauspäivänä Helsingin Jäähallilla kello 18:30 Israelia vastaan.

Lisätietoja: 20-vuotiaiden miesten maajoukkue

Lisätietoja: U20 EM-kisojen lipunmyynti

Lisätietoja: Virallinen kisasivusto

Hashtag: #FIBAU20Europe

Päivitetty