Erotuomarin peruskurssi Hyvinkäällä 13.3.2016 TÄYNNÄ

Kurssin osallistujamäärä on täynnä eikä uusia ilmoittautumisia oteta enää.

Peruskurssi on erotuomarikoulutuksen ensimmäinen kurssi ja se on kestoltaan n. 6 tuntia. Tällä koulutuksella tulee Nuorisoerotuomariksi (NUE) ja saa oikeuden toimia nuorten virallisissa sarjaotteluissa.

Erotuomarin peruskurssi Hyvinkäällä

Aika

Sunnuntai  13.3.2016  klo 10:00-18:00

klo 10:00-13:00 teoriaosuus, luokkatila

klo 13:00-14:00 tauko (omat eväät)

klo 14:00-15:30 saliosuus, liikuntasali

klo 15:30-18:30 loppu teoriaosuus, luokkatila

Paikka

Urakantalo, Kauppalankatu 18, 05800 Hyvinkää

Kouluttaja

Minna Koivula

Kenelle

Kurssi on tarkoitettu erotuomaritoimintaan mukaan haluaville. Kurssin alaikäraja on 15 v. Kurssin hyväksytysti suorittaneet tulevat toimimaan nuorisoerotuomareina virallisissa alueen nuorten sarjaotteluissa.

Sisältö

Koulutuksessa perehdytään erotuomarina toimimisen alkeisiin luentotilassa ja harjoitellaan liikkumista sekä viheltämistä salissa.

Varustus

Työskentelyä on luentotilassa ja salissa. Tarvitset kurssille muistiinpanovälineet ja salivarustuksen.

Kurssin hinta

Peruskurssi on ilmainen kaikille osallistujille.

Kurssilla jaettavat materiaalit

• Koripallon viralliset pelisäännöt

• BasketHotel-erotuomarin manuaali

• Erotuomaripilli ja naru

Ilmoittaudu peruskurssille linkistä http://www.basket.fi/asiakaspalvelu/koulutus/erotuomarit/ilmoittaudu-erotuomarikoulutukse/

Päivitetty