Salinin Olimpija lähellä superyllätystä Eurocupissa

Sasu Salinin edustama Union Olimpija piti saksalaisjättiläinen Bayern Münchenia pitkään naruissa Eurocupin jatkosarjan kolmannen kierroksen ottelussa myöhään tiistai-iltana. Olimpijan harmiksi Bayern München terästäytyi viimeisellä neljänneksellä ja pakeni Ljubljanasta 80–90 (53–39)-voitto matkassaan.

Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljana tasoitti Slovenian liigan finaalivoitot. Kuva: Ville Vuorinen.

Dino Muricin (14p) ja Marko Marinovicin (13p) johtama Olimpija johti saksalaisvieraitaan tauolla 14 pisteellä ja lähti vielä päätösneljännekselle kuuden pisteen johtoasemassa, mutta ratkaisuhetkillä Bayern München oli tulta ja tappuraa.

Bayern vei päätösneljänneksen ensimmäiset minuutit mykistävästi 19-0 ennen kuin Olimpija heräsi ja palasi taistoon. Slovenialaiset hiipivät vielä kaksi minuuttia ennen loppua kolmen pisteen päähän (78–81), mutta lähemmäs kotijoukkueen eväät eivät riittäneet.

Sasu Salin kirjautti kotijoukkueelle 13 minuutissa kolme pistettä, viisi levypalloa ja riiston. Vladimir Stimac (24/9) ja John Bryant (18/11/4 syöttöä) olivat vierasjoukkueen tehokkaimmat.

Olimpija on voittanut kolmesta jatkosarjaottelustaan yhden. Bayern München johtaa lohkoa kolmella voitollaan.

Ottelutilastot: Olimpija – Bayern München

Päivitetty

Henkilöt