Sarjakärjet Kouvot ja KTP kohtaavat Kymenlaakson derbyssä

Perjantaina 12.12. kello 18:30 Mansikka-ahon urheiluhallissa pelattavaan tämän Korisliiga-kauden toiseen Kymenlaakson derbyyn lähdetään äärimmäisen herkullisesta tilanteesta, kun kotkalainen KTP-Basket porskuttaa sarjakärjessä ja isäntäjoukkue Kouvot taas sarjakakkosena. Ottelu näytetään suorana nettilähetyksenä VeikkausTV:n ja KorisliigaTV:n toimesta.

Jason Conley ja Kouvot runtelivat Ylen TV-ottelussa Namika Lahden.

Kouvot on ollut tänä vuonna voittamaton Mansikka-aholla viemällä nimiinsä jokaisen kuusi kotihallissa pelattua ottelua. Kouvolalaiset lähtevät otteluun neljän ottelun voittoputkessa, kun viimeiseksi Kouvojen kynsiin joutui Bisons Loimaa yli viikko sitten.

KTP-Basket taas on voittanut viimeiset kaksi otteluaan Korisliigassa, mutta tiistaina joukkue kärsi tappion EuroChallengessä Ranskan pääsarjajoukkue Le Mansille.

Lokakuun alussa kauden ensimmäisessä Kymenlaakson derbyssä KTP vei selvästi Steveco Areenalla 90-77 vahvan kolmannen neljänneksen turvin.

– Meillä on hyvä treeniviikko takana. Vastassa on kovatasoinen ja rakas vastustaja KTP. Tulossa on ottelu, jossa tunne voittaa taktiikan, Kouvot-luotsi Jyri Lehtonen ennakoi.

Ottelu alkaa kello 18:30 Mansikka-ahon urheiluhallissa. Ottelun lähettää suoranan nettilähetyksenä sekä VeikkausTV että KorisliigaTV.

Lisätietoja: VeikkausTV

Lisätietoja: KorisliigaTV

Päivitetty

Henkilöt