
Union Olimpija ja Banvit Bandirma kamppailivat voitosta Eurocupin jatkosarjan kolmannen kierroksen ottelussa Ljubljanan Stozice Areenalla 5,200 fanin todistaessa.
Peli alkoi kääntyä Olimpijan hyväksi vasta aivan loppuhetkillä, kun Kroatian ja Slovenian passit omistava laituri Drazen Bubnic siirsi kahdella kakkosellaan slovenialaiset 79–76-johtoon. Bubnicin jälkimmäisen korin jälkeen Sasu Salin riisti pallon ja tarjoili pallon Deividas Gailiusille, joka nosti taululle ratkaisevan viiden pisteen eron.
Salin hikoili voitossa makeat 33 minuuttia ja nakutti yhdeksän pistettä, neljä syöttöä, kolme riistoa ja kaksi levypalloa joukkueelleen.
Salinin lisäksi Olimpijan väkevimmät olivat Drazen Bubnic (18/6) ja Nebojsa Joksimovic (15/1). Banvitista Sammy Mejia (26/5) oli pitelemätön.
Olimpija on voittanut jatkosarjassa pelaamastaan kolmesta ottelusta yhden.
Ottelutilastot: Olimpija – Banvit
Koposen Himkille 12. perättäisvoitto
Tshekin mestarin puolustustyöskentely ja kotiyleisö pakottivat voitosta voittoon edenneen BC Himkin ahtaalle, ja toisesta jaksosta alkaen Nymburkin onnistumiset alkoivat ruokkia toisiaan.
Pelin kolmannen jakson puolivälissä Nymburk johti jo lukemissa 54–44, kunnes Himkin puolustus loksahti viimein kohdalleen. Nymburk ei tehnyt kolmannen jakson viimeiseen viiteen minuuttiin pistettäkään ja Himki pääsi takaisin peliin mukaan.
Kotijoukkueen Vlado Ilievski upotti kolmosella tshekkiläiset 72–69-johtoon varsinaisen peliajan viimeisen peliminuutin alkaessa, mutta Himki pakotti Kresimir Loncarin ja Mike Greenin vapaaheitoilla pelin jatkoajalle.
Himki aloitti jatkoajan Mickael Gelabalen kolmosella sekä Marko Popovicin kolmella vapaaheitolla ja kolmosella, eikä Nymburk enää noussut.
Petteri Koponen pelasi Himkin voitossa 18 minuuttia ja viimeisteli voittajille kolme pistettä, kaksi syöttöä, riiston ja levypallon. Marko Popovic (24/1), Kresimir Loncar (21/3) ja Mickael Gelabale (15/5) olivat venäläisten koritykit.
Nymburk ratsasti Radoslav Rancikin (17/4), Tre Simmonsin (16/6/4 syöttöä/3 riistoa) ja Dylan Pagen (16/6) onnistumisilla.
Kun Eurocupin jatkosarjavaihe on puolivälissä, Himki jatkaa lohkonsa kärjessä kolmella voitollaan yhtä monesta ottelusta.
Ottelutilastot: Nymburk – Himki
