Virkeästi pelin aloittanut Kouvot romahti toisella kymmenminuuttisella, kun Karhu nosti peli-intensiteettiään pari pykälää. Kouvoilla oli suunnattomia vaikeuksia hyökkäyspelinsä käynnistämisessä ja kauhajokiset pääsivät kolmannella jaksolla venyttämään johtonsa jo 30 pisteeseen.
– Alku oli meiltä takkuinen, mutta sen jälkeen saatiin oma kone käyntiin ja loppu menikin jo pelailuksi, tiivisti Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara.
Seitsemästä pelistään kuusi voittaneesta Karhusta Andre Williamson (15/7), Bojan Sarcevic (12/3), Jussi Eskola (11/2/4 syöttöä) ja muhkeat +/- -lukemat (+32) käärinyt Henri Hirvikoski (10/5/4 riistoa) olivat virkeimmät.
Kouvoista Delvon Johnson (18/12/2 blokkia) ja Lawrence Wright (17/1) keräsivät korkeimmat pisteet ja 17-vuotias pelinrakentaja Tuomas Hirvonen (8/6/7 syöttöä) väläytteli.
(STT)
Lisätietoja: Korisliiga
