


Sloveniassa 4.-22. syyskuuta 2013 pelattavien EM-kilpailuiden lohkoarvontaa jännitetään hulppeissa puitteissa; Slovenian suurimmassa turistikohteessa, Postojnan 20.570 metriä pitkässä luolastossa ja sen sisään rakennetussa 10.000 henkeä vetävässä konserttihallissa.
EM-kisoihin selviytyneiden 24 maajoukkueen kohtalot ovat kirjaimellisesti legendaarisissa käsissä, sillä arvontakoreista joukkueet tulee poimimaan joukko eurokoripallon suuruuksia. Slovenian EM-kisalähettiläinä toimivat, maan omat maajoukkuelegendat Ivo Daneu, Rasho Nesterovic ja Peter Vilfan saavat seuraa Aljosa Zorgasta (Slovenia), Ukrainan Alexander Volkovista, Espanjan Jorge Garbajosasta sekä Turkin Ibrahim Kutluayasta.
Lohkoarvonta käynnistyy klo 19 Suomen aikaa ja sitä voi seurata suorana FIBA Europe TV:stä, osoitteessa www.fibatv.com/europe.
”Kahdenlaista onnea tarjolla”
Suomen leirissä tunnelmat ovat lohkoarvonnan aattona levolliset.
– Onnella on urheilussa merkitystä. Sunnuntaina on tarjolla kahdenlaista onnea – meidän vastustajiksi voidaan arvontakoreista nostaa hyviä tai sopivia vastustajia. Katsotaan kumpi onni odottaa, veisteli Suomen maajoukkueen päävalmentaja Henrik Dettmann.
Sanakäänteillään Dettmann viittaa siihen, että Suomi on arvontatuloksesta riippumatta valmis haasteeseen. ”Sopivat” vastustajat antaisivat paremmat mahdollisuudet edetä toistamiseen EM-alkusarjasta jatkoon, kun ”hyvät” vastustajat puolestaan tarjoaisivat Suomelle mahdollisuuden mittauttaa tasoaan Euroopan huippumaita vastaan. Melkoisen ponkaisun viidessä vuodessa kohti Euroopan kärkeä tehnyt ja pitkäjänteisesti pelitasonsa kehittämiseen tähtäävä Suomi ei ole kaihtanut huippuvastustajien kohtaamista, vaan hakenut otteluista oppia ja siinä samalla tukun yllätysvoittoja.
Suomi on lohkoarvontojen neljännessä arvontakorissa. Kustakin kuudesta korista arvotaan EM-kisojen neljään alkulohkoon yksi joukkue. Ykköskoria tähdittää Euroopan mestaruutta puolustava ja olympiafinaalissa esiintynyt Espanja, kakkoskorissa ovat mm. Liettua ja kisaisäntä Slovenia ja kolmoskorissa huippukova nelikko Italia, Kroatia, Saksa ja Montenegro. Suomea vastaan alemmista arvontakoreista voidaan vetää mm. MM-hopeamitalisti Turkki sekä vuoden 2009 EM-hopeamitalisti Serbia.
EM-kisojen alkulohkot pelataan Jesenicessä, Koperissa ja Celjessä sekä Ljubljanan Tivoli Areenalla. Jatkosarjan ja pudotuspelien näyttämönä toimii Ljubljanan uusi Stozice Areena, joka vetää lehtereilleen koripallo-otteluihin 12.480 katsojaa.
Suomi pelasi Liettuan EM-kisoissa 2011 edeten ”Balkanin lohkosta” sensaatiomaisesti Euroopan 12 parhaan joukkoon. Suomen lopullinen sijoitus kisoissa oli yhdeksäs siitä huolimatta, että edellisestä EM-visiitistä oli vierähtänyt 16 vuotta. Sijoitus oli Suomen paras sitten EM-kotikisojen 1967, jonka jälkeen Euroopan kartalle on ilmestynyt lähes 20 uutta kilpailijamaata mm. Jugoslavian, Neuvostoliiton ja Tshekkoslovakian pirstoutumisen myötä.
EM-kisojen 2013 arvontakorit
- Kori 1: Espanja, Ranska, Venäjä, Makedonia
- Kori 2: Liettua, Kreikka, Slovenia, Iso-Britannia
- Kori 3: Italia, Kroatia, Saksa, Montenegro
- Kori 4: Suomi, Puola, Ukraina, Bosnia-Hertsegovina
- Kori 5: Georgia, Belgia, Latvia, Turkki
- Kori 6: Tshekki, Serbia, Israel, Ruotsi
Lisätiedot: FIBA Europen nettisivut
Lisätiedot: Suomen miesten maajoukkue
