Sudenpennut riisti ja raastoi Luxemburgin palasiksi tyttöjen U18 EM-kisojen toisessa alkulohko-ottelussa

Portugalissa eilen alkaneissa tyttöjen U18 EM-kisoissa Suomi jatkaa voittamattomana kahden alkulohko-ottelun jälkeen. Sudenpennut päihitti Luxemburgin 63-89 (27-41) ja pelaa B-lohkon piikkipaikasta huomenna Ranskaa vastaan.

Sudenpennut on voittanut kaksi ensimmäistä alkulohkon otteluaan Portugalissa. Kuva: FIBA.

Sudenpennut sai johtoaseman kynsiinsä jo aikaisin ja karkasi ensimmäisellä puoliajalla kaksinumeroiseen johtoon. Sudenpentujen tahti ei hiipunut, kun päätösjaksolla eroa oli jo parhaimmillaan 32 pistettä.

– Onnistuimme jälleen meidän ydinasioissa paremmin kuin vastustaja. Voitimme myös pallonhallintapelin vielä selvemmin kuin eilen Israelia vastaan. Saimme enemmän korintekoyrityksiä ja pakotimme vastustajan 33 menetykseen. Saimme ihan ansaitusti voiton tänään, Suomen päävalmentaja Niko Hellman kommentoi.

Luxemburgin 33 menetyksestä peräti 22 oli Sudenpentujen riistoja. Hyökkäyspäässä Suomi pääsi ahnaasti vapaaheittoviivalle.

– Meidän pelitavassa on keskeistä hyökätä suoraviivaisesti ja hanakasti kohti koria. Se tuotti tulosta 43 vapaaheiton muodossa.

Suomelta yli kymmenen pisteen pääsivät Lilli Onnela (16/7), Tiia Talonen (12/5/4 riistoa), Niina Rokolampi (11/1) ja Sohvi Saviniemi (11/3). Luxemburgin pistekärki oli Joyce Isi Etute (15/13).

Suomi kohtaa alkulohkonsa viimeisessä ottelussa huomenna klo 20:00 Suomen aikaa Ranskan.

> Ottelutilastot

Päivitetty

Henkilöt