Ottelun kulku
Sudenpennut sai erinomaisen lähdön otteluun, mutta Espanja äityi 16-0-juoksuun, jolla tahtipuikko siirtyi heille. Toisella jaksolla Espanjan johtoasema hipoi jo kymmentä pistettä. Suomi sai kuitenkin takaisin pelin rytmistä kiinni ennen puoliaikaa, siirtyi johtoon ja puoliajalla eroa oli 8 pistettä Sudenpentujen hyväksi.
Kolmannella jaksolla Espanja kiri eroa kiinni palanen kerrallaan, mutta Suomi kykeni pysymään johtoasemassa. Lopullisesti peli kääntyi Espanjalle päätösneljänneksen alussa. Sudenpennut pysyi koko ajan iskuetäisyydellä, mutta Espanja naulasi tällä kertaa kovat heitot sisään ja tuuletti voittoa.

Ottelun ratkaisu
Espanja heitti kolmosensa vain 4/24 (16,7%), mutta kahden pisteen heittonsa espanjalaiset viimeistelivät tarkasti 21/32 (65,6%). Suomi sai ilmoille reilusti enemmän pelitilanneheittoja, mutta Espanja taas pääsi ahnaasti vapaaheittoviivalle: 17/26 (65,4%). Suomi ansaitsi vain 11 vapaaheittoa, joista 6 meni sisään.
Ottelun hahmot
Espanjan turnauksen huippuyksilöt Hugo Gonzalez ja Mario Saint-Supery olivat molemmat kovassa vauhdissa. Gonzalez heitti peräti 30 pistettä, joiden kylkeen hän haki 8 levypalloa ja 4 riistoa. Saint-Supery taas flirttaili tupla-tuplan kanssa keräten 16 pistettä, 7 levypalloa ja 10 syöttöä. Menetyksiä hänelle tosin kertyi 10 kappaletta.
Suomen korkeimman pistemäärän heitti taidokas Elmeri Abbey, jonka saldo oli 21 pistettä ja 4 syöttöä. Kaksinumeroiset pistelukemat heittivät myös Eetu Heinonen (10/4/5 syöttöä) ja Aaron Ekwere (13/7), joka vastasi myös illan näyttävimmistä donkista Gonzalezin kustannuksella.

Sanottua
”Gonzalez on urheilullinen äijä, tosi hyvä puolustamaan, mutta se oli varmaankin oman turnauksen highligh. Espanjalla meni kovat heitot sisään, meillä ei. Gonzalezin 30 pistettä oli tappavat.”
– Aaron Ekwere
”Hyvä, urhoollinen taistelu. Tulos on tietenkin huono. Me olisimme toivottu parempaa ja nämä pojat olisi ansainnut parempaa, mutta tulosta on kunnioitettava. Seuraava peli täytyy pelata kunniallisesti. Juuri kopissa sanoin pojille, että nyt tulos harmittaa, mutta joskus voidaan sitten muistella tätä uniikkia tilaisuutta pelata Tampereella kotikisoissa.”
– Päävalmentaja Jyri Lohikoski
