Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueelle neljäs voitto PM-kisoissa – 16-vuotiaille pojille ensimmäinen tappio

Kisakalliossa pelattavissa Pohjoismaiden mestaruuskisoissa Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue jatkaa voittokulkuaan, kun Sudenpennut kaatoi Viron. Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taas kärsi ensimmäisen tappionsa. Maanantai on PM-kisojen viimeinen pelipäivä.

Neljä neljästä. Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue jatkaa voittokulkuaan. Kuva: Samira Lee.

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue voitti Viron lopulta selkein loppunumeroin 52-93 (32-40). Viro pisti kuitenkin hyvin hanttiin Sudenpennuille, jotka ovat aikaisemmin PM-kisoissa lähteneet karkumatkalle jo alkumetreistä lähtien.

Viro oli vielä kolmannella neljänneksellä alle kymmenen pisteen päässä, mutta Suomi karkasi kolmannen ja neljännen neljänneksen vaihteessa lopullisesti. Sudenpennut sinetöi pelin viemällä päätösneljänneksen 7-34.

– Viro pelasi hyvin ensimmäisen puoliajan ja vaikeutti meidän pelaamista todella paljon. Toisella puoliajalla laitoimme työhaalarit ylle ja rupesimme olemaan paljon ahkerampia koko kentän pelaamisessa, eikä etsitty pikavoittoja. Hieno suoritus, Suomen päävalmentaja Janne Hänninen kommentoi.

Suomi pakotti Viron 50 menetykseen, joista 34 tilastoitiin riistoiksi.

Suomen pistekolmikko oli Emili Melnikova (15/1), Jessi Nenonen (13/7) ja Ida Honkanen (13/1). Penkiltä piristysruiskeen toivat Senni Toljamo (5/1/5 riistoa) ja Nea Schreck (8/6/6 riistoa).

Viron pisteykkönen oli Laura Liisa Grünmann, jonka saldo oli 16 pistettä.

Suomi on voittanut jokaisen neljästä ottelustaan.

> Ottelutilastot


Viro vei voiton Suomen 16-vuotiaiden poikien nenän edestä

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue kärsi ensimmäisen tappionsa, kun Viro oli parempi 92-58 (52-23). Viro johti alusta loppuun ja puoliajalla jo miltei 30 pistettä. Suomi ei missään vaiheessa saanut kunnollista kiriä aikaan.

– Viro oli lopputuloksen osoittaman lukeman parempi, Suomen päävalmentaja Antti Koskelainen aloitti.

– Meillä oli tänään omat kantavat hetkemme pelissä, mutta kokonaisuuteen ne eivät vaikuttaneet, niin paljon nopeammin ja laadukkaammin Viro pelasi kentän molempiin suuntiin.

– Seuraava peli tulee nopeasti ja siihen meidän tulee nyt keskittymän.

Viron tehokkaimmat olivat Roman Avdejev (10/12) ja Stenver Põde (13/5). Suomen korkeimman pistemäärän heitti Alfred Pitkänen (13/1).

> Ottelutilastot

Päivitetty