1986-syntyneiden tyttöjen maajoukkuevalmentajat valittu

Suomen 1986-syntyneiden tyttöjen maajoukkueen valmentajiksi on valittu Kaisa Pohjola Helsingistä ja Kimmo Ketola Tampereelta. Sekä Pohjola että Ketola ovat ansioituneita juniori- ja aluevalmentajia.

Päävalmentajan titteliä maajoukkueprojektissa kantaa 30-vuotias Pohjola, joka on koulutukseltaan diplomi-insinööri. Pohjolalla on takanaan myös menestyksekäs pelaajaura naisten SM-sarjassa. Pelaajana hän voitti mm. kaksi Suomen mestaruutta ja yhden Suomen Cupin mestaruuden. Lisäksi Pohjolalla on useita juniorimaaotteluita tilillään.

Valmentajana Pohjola on luotsannut 14 vuoden ajan seurajoukkuetasolla juniorijoukkueita sekä tyttöjen että poikien puolella. Koripalloliiton aluevalmentajana hän on toiminut viisi vuotta. Maajoukkuevalmentajana Pohjola on toiminut aiemmin 1978-syntyneiden tyttöjen joukkueessa. Kulunut kausi sujui Pohjolalta vantaalaisen Pussihukkien ikäluokan mestaruussarjassa pelanneen A-tyttöjoukkueen peräsimessä.

Pohjolan ja Ketolan rinnalle maajoukkueeseen on nimetty joukkueenjohtajaksi huippupelaaja Nina Pajanti-Raudus. Mestaruussarjan Vuoden pelaajaksi Pajanti-Raudus on valittu vuonna 1997, jonka lisäksi hän on edustanut Suomea urallaan 59 kertaa.

Päivitetty