Mahtava Pirkka Street Basket -tapahtuma Kouvolassa

Kouvolan alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää

Kymmenen koria nousi aamulla pystyyn kauppakeskus Vihtarin pihassa, kun lähes 400 alakoululaista pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää.

Sateinen keli ei menoa haitannut! Saatiin uusi ennätys Kouvolan Pirkka Street Baskettiin, kun 70 joukkuetta osallistui peleille tänä syksynä. Uusi paikka meinasi aamun pikkutunteina aiheuttaa pari muuttujaa, mutta ajoissa saatiin pelit käyntiin.

Tapahtuman järjestäjinä toimivat Kouvot ja pelieväät kaikille tarjonnut K-Supermarket Valtari. Suurkiitokset tapahtuman mahdollistamisesta!

Pelinohjaajat pitivät huolen omista kentistää, kiitos siitä meidän Kouvojen vanhemmille junioreille. Paikalle saatiin myös Kouvolan kaupungin Liikuntapäällikkö Teemu Mäkipaakkanen, joka ehti työkiireiden lomassa Pirkka-teltalle kahville. Lisäksi korisliigajoukkueiden, Kouvot Basket ja Kouvottaret, pelaajat jakoivat nimmareita kaikille halukkaille, ja halukkaita muuten riitti! Päivän päätteeksi K-Valtarin kauppias Tero Turkia jakoi vielä kolmelle joukkueelle tukea luokkaretkirahastoon! Heittämällä vuoden paras koulupäivä! Ja myös mieleenpainuvin. ” Kommentoi Kouvojen toiminnanjohtaja Oona Panula

Olemme monta vuotta toivoneet, että saisimme Street basket tapahtuman lähemmäksi kauppaa. Oli hienoa, kun kaikki innostuivat ideasta ja se toteutui näin upeasti. Paikalla oli lähes 400 oppilasta. Hienoa saada keskustaan liikunnan ilosta nauttivia koululaisia. Ensi vuoden tapahtumaa odotamme jo innolla!” K-Supermarket Vatrarin kauppias Tero Turkia kommentoi tapahtumaa

Pirkka Street Basket -kiertue on osa K-ryhmän lajirajoja rikkovaa Liike on lääke -yhteishanketta. Kiertueen tunnelmia voi seurata Instagramissa käyttäjältä @ Basketballfinland sekä tunnisteiden #Pirkkastreetbasket ja #Liikeonlääke takaa.

Kiitos Kouvola, huomenna jatketaan Äänekoskella!

Päivitetty

Kategoriat