Miesten I divisioona B: Kausiennakko 2026-27

Miesten I divisioona B käynnistyy perjantaina. Kotkassa ja Kaarinassa nähdään mielenkiintoisia paluumuuttajia. Raiders palaa alempaan divisioonaan.

Pantterit voitti miesten I divisioona B:n lähes näytöstyyliin, vaikka PeU-Basket pisti joukkueen finaaleissa tiukoille. Mestaruuden myötä Pantterit nousi ylempään I divisioonaan. Vastavuoroisesti alempaan I divisioonaan putosi kauden päätteeksi järvenpääläinen Raiders Basket. Kesällä Pyrintö Akatemia B luopui sarjapaikastaan, eikä alueellisista sarjoista ollut nousijoita, joten kausi pelataan 11 joukkueen voimin.

Kaksinkertaisessa runkosarjassa jokainen joukkue pelaa 20 ottelua. Kahdeksan parasta jatkaa pudotuspeleihin, joissa parhaiten sijoittunut kohtaa aina heikoiten sijoittuneen. Puolivälierät ja välierät pelataan paras kahdesta voitosta ja finaalit paras kolmesta. Kaksi sarjapaikkaa kaudelle 2027–28 jaetaan villikortilla, ja tavoitteena on 12 joukkueen sarja.

Joukkueet

  • BC Nokia
  • Hyvinkään Ponteva
  • Joensuun Kataja (Kataja Basket Talents)
  • KTP Koripallo (KTP)
  • Lahti Basketball Juniorit (Team Pajulahti)
  • Perniön Urheilijat (PeU-Basket)
  • PuHu Juniorit
  • Raiders Basket
  • Tapiolan Honka (Tapiolan Honka II)
  • Turun NMKY
  • Ura Basket

Varsinais-Suomen trio

PeU-Basket on ollut sarjan kestomenestyjiä. Joukkue voitti mestaruuden kaudella 2024–25 ja pelasi myös viime keväänä finaaleissa, mutta joutui tunnustamaan Panttereiden paremmuuden. Kesällä joukkue menetti pelaajat Daniel Rantapaju, Tino Yli-Junnila ja Thomas Rönnholm, ja päävalmentaja Arttu Peltola siirtyi Korisliigaan. Tilalle tulivat Vilppaan Korisliiga-rinkiin kuuluvat Patrik Taipale ja Benjamin Granström. Hieno uutinen on se, että konkari Tommi Huolila jatkaa joukkueessa. Päävalmentajaksi palaa joukkueen edelliskerralla mestaruuteen johdattanut Esa Mäkynen.

Toinen Varsinais-Suomen kolmesta divarijoukkueesta, Ura Basket, uusiutui kesän aikana rajusti. Joukkueen päävalmentajaksi pestattiin kesällä huippukoripallovalmentajaksi valmistunut Vesa Vuorinen, joka saa suojateikseen nuoren ja nälkäisen ryhmän. Suurin uutinen on kuitenkin Joona Airenteen paluu Ura Basketin paitaan. Airenne pelasi Urassa miesten sarjoja seitsemän kautta, joista kolme Korisliigassa. Sen jälkeen hän pelasi kauden Bisonsissa Korisliigassa ja neljä kautta Turun NMKY:ssä I divisioonassa.

Paluu kotiin tuntuu Airenteesta upealta. Hän kiittää seuraa ja seurayhteisöä lämpimästä vastaanotosta.

– Pelaajana olen nykyään varmasti kypsempi ja äänekkäämpi, ja otan enemmän vastuuta myös johtajana. Koen kehittyneeni paljon myös pelillisesti, Airenne sanoo.

Joukkueestaan kapteeni lupaa vauhtia.

– Meillä on nuori, atleettinen, monipuolinen ja varmasti myös viihdyttävä joukkue. Vauhti ei ainakaan tule puuttumaan peleistämme!

Airenteen henkilökohtainen tavoite on auttaa joukkuetta voittamaan mahdollisimman paljon.

– Kapteenina haluan erityisesti näyttää esimerkkiä jokapäiväisessä tekemisessä ja tukea pelaajia niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Joukkueena lähdemme voittamaan jokaista peliä. Haluamme pelata vauhdikasta ja yleisöä viihdyttävää koripalloa ja antaa kaikkemme joka pelissä.

Seurattavia hänen mukaansa riittää.

– Meidän joukkueesta kannattaa seurata kaikkia! Meillä on paljon nuoria lupauksia, joilla on valtavasti potentiaalia. Jos yksi pitää nostaa, sanoisin Matias Diaz Suomelan. Hän on erittäin taitava ja viihdyttävä takamies, jonka pelaamista kannattaa ehdottomasti seurata.

Varsinais-Suomen kolmas joukkue on Airenteen entinen seura Turun NMKY. Se sai Ura Basketilta “pelaajavaihdossa” Topias Reinikan, Jesse Javanaisen ja Samuel Rantapajun. Kesän siirtojen myötä Turun derbyyn tulee tällä kaudella ehkä jopa aiempaa enemmän latausta. Joukkuetta valmentaa kokenut Ray Ailus.

Sarjan farmijoukkueet

Yksi sarjan mielenkiintoisimmista joukkueista tällä kaudella on KTP, jonka kokoonpanosta löytyvät veljekset Juho ja Joonas Lehtoranta. Korisliigakonkarit palaavat kotikaupunkiinsa joukkueeseen, joka on läpikotaisin kotkalainen: KTP:n 16 pelaajasta 15 on Kotkan kasvatteja. Porukkaa täydentää kouvolalainen Jaakko Toikka. Joukkuetta valmentavat tälläkin kaudella Sauli Lanki ja Marko Kylmälä.

Joensuun akatemiajoukkueen runko jatkaa, sillä 15 pelaajaa on mukana jo viime kaudelta. Joukkue pelaa nyt toista kauttaan päävalmentaja Jarkko Mäen alaisuudessa. Viime kaudella joukkue sijoittui runkosarjassa neljänneksi, ja jatkuvuuden myötä odotukset ovat korkealla tällekin kaudelle.

Tapiolan Honka II aloitti viime kauden heikosti, mutta parani kauden mittaan. Tällä kaudella päävalmentajana toimii Ville Neva ja hänen apunaan David Gonzalvez. Jatkuvuus ja honkalaisuus ovat joukkueen vahvuuksia. Joukkue sai myös mukavan vahvistuksen, kun Raidersin mukana miesten I divisioona A:ta pelannut Antti Mattila liittyi joukkueeseen.

Team Pajulahti menetti kesän aikana tärkeitä pelaajia, kun Paavo Makkonen (HBA) ja Pyry Kaunola (ACO Basket) siirtyivät muihin joukkueisiin. Joukkueesta puuttuu ainakin kauteen lähdettäessä amerikkalaisvahvistus, mikä antaa tilaa uusille nousijoille. Joukkuetta valmentaa Jesse Lehtonen.

Uudistuneet haastajat

Hyvinkään Ponteva uusiutui kesällä lähes kokonaan, sillä viime kauden ryhmästä jatkaa vain viisi pelaajaa. Lähteneiden joukossa ovat kaikki viime kauden isot pelaajat: amerikkalainen Vernon Payne (202), puolalainen Michael Pietrzyk (198) ja Turun NMKY:hyn siirtynyt Atte Peltonen (199). Joukkue on tänä vuonna hyvinkääläis-karkkilalainen. Nuoresta ryhmästä puolet on seuran omia kasvatteja, ja karkkilalaiskasvatteja joukkueessa on peräti kolme: Matias Nyman, Artturi Nieminen ja Juuso Kurki. Joukkuetta valmentaa Janne Hartikainen.

Nokialla runko pysyi koossa, sillä 12 pelaajaa jatkaa viime kaudelta. Viime kauden kahden amerikkalaisen, Jalen Harrisin ja Darryl Jordan Jr.:n, tilalle tuli yksi vahvistus: 201-senttinen sentteri Cory Abercrombie. Hän on sarjan ainoa amerikkalaispelaaja. Myös viime kauden sarjan pisin pelaaja, 210-senttinen Mika Nuolivirta, on poissa. Kokoa löytyy silti: Tampereen YMCA:n kasvatit, molemmat 202-senttiset Severi Iltanen ja Otso Knuutinen, jatkavat, ja uutena mukaan tuli Elias Sauramo (200).

Järvenpääläinen Raiders putosi sarjaan viime kauden päätteeksi. Kesällä joukkue lähti uudelle linjalle, kun muualle suuntasivat Antti Mattila (Tapiolan Honka II), Sami Tahvanainen (PuHu Juniorit), Ivan Grauberg ja Aaro Lehtikangas (Hyvinkään Ponteva). Reilusti nuorentunut Raiders rakentaa uutta tulemistaan päävalmentaja Jarkko Lanun johdolla vahvasti junioriyhteistyön varaan.

PuHu uudistui sarjan joukkueista eniten: 26 pelaajan kokoonpanossa on peräti 14 uutta nimeä. Joukkueeseen liittyivät muun muassa Wille Nordell, Raidersista siirtynyt Tahvanainen ja Helsingin NMKY:stä siirtynyt Rasmus Kauste. Viime kaudelta jatkavat muun muassa Emil Mykrä (199) ja Saku Korhonen (199). Joukkue on yksi sarjan isoimmista niin pelaajiensa koon kuin määränsä puolesta. Mielenkiintoista on nähdä, millaista koripalloa Santeri Savolainen ohjeistaa joukkueensa pelaamaan.

Viikon ottelut

Pe 9.10.
klo 18.30 Turun NMKY – Raiders Basket (Nunnavuoren palloiluhalli)
klo 19.30 Team Pajulahti – PeU-Basket (Luhta Areena)

Su 11.10.
klo 15.00 Kataja Basket Academy – Tapiolan Honka II (Motonet Areena)
klo 17.00 Hyvinkään Ponteva – KTP (Martinhalli)

Kaikki aikuisten divisioonaottelut näkyvät KorisTV:ssä! Voit hankkia ottelukohtaisen lipun tai sarjakohtaisen kausikortin: https://koristv.fi/koristv

Päivitetty