Erik Sajantilan vahva heittoilta kantoi – Lahti pitkästä aikaa voiton makuun

11.2.2024 18:56 Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa tänään voittoa juhli Korihait, kun taas alemmassa sarjassa Lahti Basketball sai kolmen pelin tappioputken jälkeen täytettä pistetililleen.

Erik Sajantila pussitti kaaren takaa komeasti. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Erik Sajantila ja Lahti Basketball nousivat kumpikin vaikeiden vaiheiden jälkeen onnistumiseen, kun Lahti taivutti Kouvot Korisliigan alemmassa jatkosarjassa luvuin 82–75.

Pelin paras pistemies oli Sajantila 20:llä, ja hänen yhdeksästä kaukoheittoyrityksestään upposi peräti viisi. Kouvojen puolella Quanterrius Jackson pussitti 18 pistettä sekä napsi kymmenen levypalloa ja kolme riistoa.

Lahden penkin päässä nähtiin tänään ensimmäistä kertaa vastikään päävalmentajapestinsä aloittanut Kristian Palotie, joka kommentoi Ruudun lähetyksessä voittoa sanoen:

– Oli aika intensiivinen ja ruma peli suoraan sanoen. Ei ollut kovin häikäisevää taktista toteuttamista kummaltakaan joukkueelta. Kouvot ei ollut tänään yhtä energinen ja nopea joukkue kuin yleensä on totuttu. Mutta samalla pelaajiemme huomattava sinnikkyys erityisesti kolmannella jaksolla oli jotakin ihan uutta.

Lahti on sarjataulukon häntäpäässä tasapisteissä Bisons Loimaan kanssa kamppailemassa sarjassa pysymisestä.

Ottelutilastot

Korihait Katajaa parempi fyysisessä kamppailussa

Ylemmässä jatkosarjassa Korihait kaatoi Kataja Basketin 91–80. Joukkueet ovat ottelutuloksen myötä toisistaan vain kahden sarjapisteen päässä: Kataja neljäntenä, Korihait viidentenä.

Pelin kovin pistemies oli Korihaiden Javion Ogunyemi, joka taiteili taululle 27 pistettä ja 14 levypalloa. Katajan puolella Amanze Egekeze vastasi parhaansa mukaan upottaessaan 23 pistettä ja kerätessään kymmenen levypalloa.

Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi peliä Ruudun haastattelussa:

– Kotijoukkue oli tänään merkittävästi parempi fyysisen läsnäolon ja fyysisisten tianteiden aloitteellisuuden osalta. Vaikka aloitimmekin näennäisesti hyvin ja olimme hetken aikaa johdossa, kaivoimme verta nenästämme koko ajan sillä, että annoimme valtavan määrän hyökkäyslevypalloja ja helppoja syöttöjä postiin.

Ottelutilastot

 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

19.1.2025 13:55 Erotuomarit

Näkymätön mies Rovaniemeltä

Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.

Näytä lisää vastaavia