15-vuotiaat tytöt saivat ensimmäisessä maaottelussaan vastaan totutun kovan ja fyysisen Liettuan. Sudenpennut eivät kuitenkaan jääneet katsomaan menoa sivusta, ja lopputulos oli Suomelle positiivinen 50-55 (16–27).
– Oli hienoa, että päästiin heti pelaamaan kovaa. Tämä oli hyvä osoitus siitä, että nämä pelit ovat intensiteetiltään ihan eri maailmasta. Kontakti ei ole automaattisesti virhe ja kaikkea voi sattua – ja se tuli tänään todetuksi, päävalmentaja Jussi Räikkä sanoo.
– Se, mistä olen tosi ylpeä, on se, miten meidän pelaajamme suhtautuivat kovuuteen. Vaikka tuli menetyksiä ja vaikeita hetkiä, kukaan ei purnannut tai näyttänyt kentällä, ettei haluaisi olla siellä. Päinvastoin – taistelivat entistä kovemmin.
– Sunnuntaina meidän pitää olla valmiimpia vastaamaan pelikovuuteen. Jos jatketaan samanlaista puolustamista, ei meillä ole mitään hätää.
Suomen parhaat pistenikkarit olivat Ellen Färkkilä (12/2/4 riistoa) ja Elli Tulkki (10/5).
Ottelutilasto
Poikien ottelussa Liettua tuli heti ensimmäiselle neljännekselle kovalla rytinällä. Sudenpennut joutuivat lopulta toteamaan Liettuan kovemmaksi 45 pisteen marginaalilla. Ottelu päättyi numeroin 115–70 (61–29).
– Ensimmäinen maaottelu näille 12:lle pelaajalle on takanapäin. Vastustaja teki 23 pistettä toisista yrityksistä, 37 nopeista hyökkäyksistä, ja 27 pistettä vapaaheittoviivalta. Meillä vastaavat lukemat olivat 6, 19, ja 7 pistettä, sanoo päävalmentaja Antti Koskelainen.
– Menetyksien määrä oli meillä tänään ensimmäisen maaottelun jännitys huomioiden siedettävän alhainen, ei kuitenkaan ilahduttavan alhainen. Harjoitellaan huomenna lisää ja sunnnuntaina pelataan uudestaan.
Suomen joukkueesta kaksinumeroiset pistesaldot kartuttivat Paavo Kemppinen 14/3 ja Werner Stude 12/2. Benjamin van der Sarre höysti 7 pistettään 7 levypallolla.
15-vuotiaiden maajoukkueet kohtaavat Liettuan uudelleen sunnuntaina.
