Kuluneena kesänä olympialaisissa ensiesiintymisen tehneen 3×3-koriksen Suomen mestaruudesta on kesäsin pelattu SM-mitaleista neljän kesän ajan. Uuden kokeilun tavoitteena on tarjota Koripalloliiton eri alueen joukkueille lisää pelejä 3×3-koripallossa.
3×3-koris mahdollistaa kilpailullisen ympäristön pienelläkin pelaajamäärällä. Osalla alueilla pienenevät ikäluokat näkyvät harrastajamäärissä, joten neljästä pelaajasta koostuva 3×3-joukkue on helpompaa saada kasaan. Pilottiturnaukset ovat tässä kokeilussa omia yksittäisiä turnauksia, johon Koripalloliiton jäsenseurat voivat lähettää joukkueita niin nuorten kuin aikuistenkin sarjoihin.
– Kokeilimme syyskuussa Kempeleellä vastaavaa formaattia. Pelaajien ja valmentajien vastaanotto ympärivuotiselle, talvisin sisätiloissa pelattavalle 3×3-koripallolle oli upea. Mukana oli 13 joukkuetta, joista osa saapui satojen kilometrien päästä. Kiitosta sai paljon se, että kaikki pelaajat pääsivät pelaamaan mielin määrin ja 3×3-koriksen rento ilmapiiri musiikin kera tempaisi kaikki mukaansa, kenttäpäällikkö Jukka Pyrrö kommentoi.
– Koripalloliiton tavoitteena on saada 3×3-koripallo ympärivuotiseksi kilpailutoiminnaksi tulevaisuudessa. On hienoa, että pystymme pilotin avulla keräämään kokemuksia uudesta pelimuodosta sarjakauden keskellä – kuitenkin sellaisena viikonloppuna, jolloin alueen sarjoja ei pelata, Pyrrö avaa.
Kaakon alueella järjestetään syksyn aikana kaksi turnausta:
16.–17.10. Heinola
20.11. Lahti
Kiinnostuitko? Ilmoittautuminen pilottiturnauksiin tapahtuu FIBA Oraganizerin kautta tästä linkistä >
Turnaukset ovat osa Koripalloliiton virallista sarjatoimintaa, joiden otteluissa edellytetään pelaajilta 3×3-lisenssiä.
