Kouvoissa Grönroosin meriittitili kasvoi Suomen mestaruudella, jonka seura voitti vuosi sitten. Ennen Kouvoja Grönroos hankki valmentajan kannuksensa pääkaupunkiseudulla luotsaten niin junioreita kuin miesten joukkueita pääsarjatasolla (Pantterit) ja I divisioonassa.
KTP:n vihreä-valkoisen joukkueen peräsimessä Grönroos aloittaa toukokuun alussa. Hän jatkaa Kotkassa Eero Saarisen aloittamaa työtä. Viisi vuotta KTP Basketia luotsannut Saarinen siirtyi Hongan urheilutoimenjohtajaksi.
– Haluamme edelleen kehittää joukkuettamme sekä seuramme toimintoja. Jouni (Grönroos) on taustoiltaan juuri meille sopiva. Hänen muuttonsa Kotkaan perheineen mahdollistaa täysipäiväisen toiminnan joukkueen ja seuran hyväksi, Juha Kankaanpää kommentoi sopimusta KTP:n puolelta.
– KTP Basket on erittäin hyvin hoidettu koripalloseura ja sillä on pitkät perinteet suomalaisessa koripallossa. On kunnia-asia päästä tekemään valmennustyötä tällaiseen seuraan. Tavoite on jatkaa pitkäjänteistä hyvää työtä, jota KTP:ssä on viime vuosina tehty, totesi Grönroos uusista haasteistaan.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/