14.5.2018 09:21 Shawn Huffin ja Gordon Herbertin Frankfurt Skyliners ryösti kotiedun itselleen Saksan Bundesliigan pudotuspeleissä. Romanian liigassa Jukka Toijalan valmentama Steaua Bukarest otti pakkovoiton, kun taas Matti Nuutisen kausi tuli päätökseen ja Espanjassa Sasu Salin upotti komeasti 16 pistettä.

Shawn Huffin Frankfurt on lähellä jättiyllätystä Saksan Bundesliigassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Frankfurt siirtyi otteluvoitoissa 2-1 johtoon Bayern Müncheniä vastaan, kun se haki maukkaan 86-83 (25-39)-vierasvoiton. Tappio oli runkosarjan voittaneelle Bayernille vasta viides tällä kaudella ja toinen kotikentällä. Huff vauhditti voittoa 12 pisteellä ja kahdella levypallolla. Jatkopaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Ottelutilastot
Steaua Bukarest otti kotiedun takaisin itselleen, kun se voitti vieraskentällä Timisoaran 74-64 (43-42). Otteluvoitot ovat nyt 2-2 ja viides ja ratkaiseva peli pelataan maanantaina.
Ottelutilastot
Nuutisen kausi päättyi, kun Pitesti hävisi Oradealle 67-74 (38-39). Näin Oradea eteni jatkoon otteluvoiton 3-1. Nuutinen urakoi joukkueensa suurimmat minuutit 33,5 ja tilastoi sinä aikana kahdeksan pistettä ja viisi levypalloa. Nuutinen keräsi Romanian liigassa kauden tilastokeskiarvoikseen 6,2 pistettä, 4,3 levypalloa ja 1,3 syöttöä.
Ottelutilastot
Espanjan liigassa Salin heitti Malagalle 16 pistettä, mutta se ei riittänyt voittoon Zaragozaa vastaan, kun se hävisi kirvelevästi 82-83 (37-36). Salin tilastoi lisäksi neljä levypalloa ja riiston. Malaga on sarjassa kuudentena ja varmisti tappiosta huolimatta paikkansa pudotuspeleissä.
Ottelutilastot
Petteri Koposen Barcelona koki niin ikään tappion, kun se taipui Teneriffan vieraana 81-86 (32-46). Koposen ainoiksi tilastomerkinnöiksi kirjattiin yksi levypallo ja yksi riisto. Barcelona on sarjassa kolmantena. Espanjan liigan runkosarjaa on jäljellä kaksi ottelua.
Ottelutilastot
Ranskan liigassa Jamar Wilsonin Nanterre varmisti pudotuspelipaikkansa, kun se voitti kotonaan Limogesin 85-79 (33-40). Wilson heitti ottelussa yhdeksän pistettä, otti kaksi levypalloa ja antoi yhden syötön. Nanterre on sarjassa seitsemäntenä, kun Ranskan liigaa on jäljellä yksi kierros.
Ottelutilastot
Lassi Tuovin valmentama Gravelines-Dunkerque hävisi vieraskentällä Dijonille 82-97 (38-44). Gravelines-Dunkerque on sarjassa 13. eikä sillä ole enää mahdollisuuksia pudotuspeleihin.
Ottelutilastot
Anton Odabasin kausi Turkin liigassa päättyi 76-91 (40-43)-tappioon Usakille. Odabasi tilastoi kauden aikana keskimäärin 4,1 pistettä ja 2,2 levypalloa. Trabzonspor oli sarjassa lopulta 13.
Ottelutilastot
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.
Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.
Viimeisen kahden kauden ajan Korisliiga-kentillä vakuuttavaa jälkeä tehnyt Tapiolan Hongan kasvatti Samu Adler, 198 cm ja 18 vuotta, on valinnut yliopistojoukkueekseen Big East -konferenssissa pelaavan Butlerin. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokastiin Adlerin tavoin viime vuosina kuulunut Olavi Suutela siirtyy puolestaan Oregon Statesta UC San Diegon yliopistoon.
Mikael Jantusen edustama Fenerbahce aloittaa Euroliigan mestaruuden puolustamisen puolivälieräsarjalla hallitsevaa Liettuan tuplamestaria Zalgiris Kaunasta vastaan. Fenerbahce päätti Euroliigan runkosarjan vierasvoittoon ranskalaisesta ASVELista yltäen neljännelle sijalle ja puolivälierien kotietuun.
Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.
Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.