Jari Laine ja Juuso Milen esiintymään Minivalmennusseminaariin

Pitkän linjan koripallovalmentaja Jari Laine tulee mukaan Minivalmennusseminaariin. Myös Lauri Markkasen juniorivalmentajana toiminut Laine tulee esittelemään oman näkemyksensä hyökkäystaitojen rakentamisesta mini-ikäisillä koripalloilijoilla. Lisäksi esiintymisensä on vahvistanut Juuso Milen.

Minivalmennusseminaari on osa Koripalloliiton vuotuista valmentajakoulutustarjontaa. Seminaarin konsepti on Nuorisovalmennusseminaarista tuttu – aloitus perjantaina ja lopetus lauantaina. Seminaarin aiheet tulevat käsittelemään lasten urheilua ja valmennusta – minikoripalloa. Tänä vuonna seminaarin yhteydessä on mahdollisuus päivittää B-lisenssin lisäksi myös A-lisenssi.

Uusina kiinnityksinä esiintyjäkaartiin on saatu mukaan Jari Laine ja Juuso Milen.

– Hienoa, että Jari ja Juuso lähtivät mukaan. Molemmilla on valtavasti osaamista jaettavaksi. Jaria yritin saada mukaan jo viime vuonna ja hienoa, että nyt aikataulut sopivat hänelle. Ihan siistiä kuulla, miten vaikkapa Lauri Markkasen hyökkäystaitojen kehittymistä on autettu koripalloharjoituksissa silloin uran alkuvaiheissa, kertoo Koripalloliiton koulutusvastaava Jussi Räikkä.

Seminaarin muut varmistuneet esiintyjäkiinnitykset ovat Juha Oikarinen, Tuomas Rahkonen ja Tristan Fay. Vahvistamattomat esitysten aiheet ja viimeinen esiintyjä lyödään lukkoon tämän viikon aikana,


Ohjelma 20. – 21.9.


Perjantai 20.9.

16:30 Ilmoittautuminen (STC)
17:00 Avaus
17:15             Tuomas Rahkonen: Aihe tarkentuu myöhemmin
18:45 Tauko
19:00             Juuso Milen: Aihe tarkentuu myöhemmin
21:00 Illallinen majoittujille, Rantamakasiini

Lauantai 21.9.

8:00 Aamiainen (majoittujille 9:30 asti)
10:00             Jari Laine: Henkilökohtaisten hyökkäystaitojen rakentaminen mini-iässä
11:30 Tauko
11:45             Tristan Fay: Millaiset säännöt, sellaista peliä
13:15 Lounas
14:30             Esiintyjä vahvistuu myöhemmin
16:00 Tauko
16:15             Juha Oikarinen: Aihe tarkentuu myöhemmin
17:45 Päätös

Minivalmennusseminaari 20. – 21.9.2019

Kaksipäiväinen Minivalmennusseminaari järjestetään vuosittain Kisakallion SUSI Training Centerissä. Seminaarin aiheet käsittelevät lasten valmennuksen aiheita ja lasten urheilun laatutekijöitä. Minivalmennusseminaarin avulla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin sekä suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.

Hinnasto:

95€ hlö (sisältää koulutuksen, koulutusmateriaalin, lounaan lauantaina)

110 € hlö (sisältää koulutuksen, koulutusmateriaalin, illallisen ja lounaan)

140 € hlö (sisältää majoituksen 2hh, koulutusmateriaalin, illallisen ja lounaan)

Mikäli seura/ilmoittautuja haluaa käyttää seuransa koulutusseteleitä, tulee valita ilmoittautumisen maksaminen laskutus toiminnolla. Luottokorttimaksua tai verkkomaksua ei voi käyttää. Tarkista seuran koulutussetelien määrä https://www.basket.fi/basket/info/koulutus/koulutussetelit/

Ilmoittautuminen ohjaa sinut automaattisesti maksuturvan sivuille, jossa voit maksaa kurssin verkkopankissa tai luottokortilla tai valita laskun.

Mikäli seura maksaa koulutuksen, kirjoita maksajantietoihin seuran yhteyshenkilön nimi ja seura lomakkeen kohtaan sukunimi / organisaatio

ILMOITTAUDU MINIVALMENNUSSEMINAARIIN