– Odotus on ollut pitkä ja sivusta seuraaminen on välillä ollut vaikeaa, Fields kertoo Katajan tiedotteessa.
– Olen tehnyt kovasti töitä ja nyt olen todellakin valmis pelaamaan. Lauantain matsi maistuisi juuri nyt hyvältä, mutta antaa valmentajan päättää.
Päävalmentaja Jukka Toijala on iloinen luottomiehen kuntoutumisesta.
– Jerald on Korisliigan paras iso pelaaja. Hän on todella monipuolinen, tekee kentällä paljon hyviä asioita. Hän on isoista pelaajista liigan paras syöttäjä, hyvä levypallopelaja, todella ulottuva ja paljon todellista pituuttaan suurempi. Karakterinsa on myös sellainen, että muiden isojen miestemme peli tulee helpottumaan paluunsa myötä.
Kataja kohtaa Ranskan liigan kärkijoukkue Gravelines-Dunkerquen tiistaina vieraskentällä EuroChallengen puolivälieräottelussa. Toijala ei ole vielä aivan varma, ketkä kolme amerikkalaista lauantain ”kenraaliharjoituksessa” Kauhajoella pelaavat.
– Katsotaan perjantain harjoitukset ja päätetään sitten. Juuri nyt näyttäisi siltä, että Fields on kokoonpanossa.
Korisliigassa Fields on tällä kaudella pukenut edustusasun 11 otteluun, joissa tilastoja on kertynyt 16,2 pisteen, 8,3 levypallon, 2,8 syötön, 1,7 riiston ja 1,2 torjunnan edestä.
EuroChallengen 10 ottelussa lukemansa ovat keskimäärin 10,6 pistettä, 3,7 levypalloa, 2,2 syöttöä, 1,4 riistoa ja 0,9 torjuntaa.
Lisätietoja: Katajan uutinen
