Konkarien miehittämä Kisis Cupin väriläiskä

Miesten koripallon Suomen Cupissa on pelattu kolme ensimmäistä kierrosta. Seuraavien otteluiden voittajat selviytyvät 5.-6.10. pelattavaan Semi Final Four -vaiheeseen, johon tulevat mukaan 14 SM-Koriksen joukkuetta. Alkukierrosten mielenkiintoisin joukkue on eittämättä ollut helsinkiläinen Kisis, jonka riveissä pelaa Kari-Pekka Klingan ja Sakari Pehkosen johdolla nimekäs joukko takavuosien tähtiä.

Kisiksen kokemus on täysin ennennäkemätöntä Suomen pääsarjoissa, joihin lasketaan miesten ja naisten SM-sarjat sekä Suomen Cupit. Kyse onkin ikämies-joukkueesta, joka päätti lähteä kokeilemaan siipiään Cup-kilpailuun. Ja hyvin ovat siivet kantaneet.

Tähän mennessä Klingan ja Pehkosen lisäksi mm. Riku Marttisen, Mika Luukkasen ja Jari Raitasen tähdittämä Kisis on raivannut tieltään VI divisioonan Kalorimyllyn (126-53) sekä I divisioonan helsinkiläisjoukkueet Visa-Basketin (97-88) ja Torpan (107-81). Kisiksen kokemus on otteluissa ollut valttia, eikä olisi ihme, vaikka vastustajan puntit olisivat alkaneet hieman tutistakin – niin vaikuttavaa luettavaa joukkueen jäsenten ansiolistat ovat. Yhteenlaskettuna lukemat ovat mykistäviä: Kisiksen 12 pelaajalla on koossa yhteensä 32 Suomen mestaruutta, 3.907 SM-runkosarjan ottelua, 760 SM-pudotuspelien ottelua ja 673 miesten maaottelua. Hyvin kuvaavaa on se, että joukkueen pelaajat ovat pelanneet keskiarvollisestikin jokainen yli 10 täyttä pelikautta SM-sarjassa, jos asetetaan kauden ottelumääräksi 32.

Seuraavaksi Kisiksellä on vastassaan niinikään I divisioonassa pelaava BC Nokia. Ottelu pelataan Helsingin Urheilutalolla sunnuntaina 29.9. klo 12.30. Kamppailun voittaja etenee siis Semi Final Four -vaiheeseen ja kohtaa 5.10. Tapiolassa hallitsevan Suomen mestarin ja Cup-voittajan Hongan. Toisessa neljännen kierroksen ottelussa vastakkain ovat Wartti-Basket ja Helsingin NMKY. Voittaja kohtaa Semi Final Fourissa Lahdessa SM-hopeajoukkue Namika Lahden 5.10.

Seuraavassa Suomen Cupin 4. kierroksen otteluiden sekä Semi Final Four -turnauksien aikataulutukset sekä Kisiksen pelaajien ansiolistaa.

Suomen Cupin 4. kierroksen ottelut

to 26.09. WB – HNMKY 20:30 Kallahden Liikuntahalli
su 29.09. Kisis – BC Nokia 12:30 Helsingin Urheilutalo

Suomen Cupin Semi Final Four -turnaukset

Semi Final Four -turnauksien voittajat etenevät neljän joukkueen lopputurnaukseen eli Final Fouriin, joka pelataan 16.-17.11.2002.

Lauantai 5.10.2002

la 05.10. Pyrbasket – BC Jyväskylä 13.00 Tapiolan Urheiluhalli
la 05.10. Honka – Kisis/BC Nokia 15.00 Tapiolan Urheiluhalli
la 05.10. KTP – Tarmo 17.00 Karhuvuoren Urheilutalo
la 05.10. Vilpas – Componenta 19.00 Karhuvuoren Urheilutalo
la 05.10. LrNMKY – FoKoPo 17.00 Lappeenrannan Urheilutalo
la 05.10. Kataja – Huima 19.00 Lappeenrannan Urheilutalo
la 05.10. Namika Lahti – WB/HNMKY 17.00 Lahden Urheilutalo
la 05.10. PuHu – Kouvot 19.00 Lahden Urheilutalo

Sunnuntai 6.10.2002

su 06.10. Lauantain voittajat 15.30 Tapiolan Urheiluhalli
su 06.10. Lauantain voittajat 17.00 Karhuvuoren Urheilutalo
su 06.10. Lauantain voittajat 17.00 Lappeenrannan Urheilutalo
su 06.10. Lauantain voittajat 17.00 Lahden Urheilutalo

Päivitetty

Kategoriat