Koposen BC Himki aloittaa Euroliigan karsinnat keskiviikkona

1.10.2013 10:00 Toisen seurajoukkuekautensa venäläisen BC Himkin sinikeltapaidassa aloittava Petteri Koponen on palannut arkeen Susijengin voitokkaan EM-kisataipaleen jälkeen. Keskiviikosta perjantaihin Himki osallistuu kahdeksan joukkueen turnaukseen, jonka voittaja lunastaa itselleen paikan Euroliigassa kaudeksi 2013/14.

Petteri Koposen BC Himki kisaa paikasta Euroliigaan.

Paul Davis jatkaa Himkin sinikeltapaidassa. Kuvat: Ville Vuorinen & Tytti Nuoramo.

Ensimmäisenä kantona Himkin kaskessa on keskiviikkona klo 18:00 Suomen aikaa Belgian mestari Telenet Oostende.

 

Euroliiga-paikan lunastaakseen on Himkin voitettava ensiksi Oostende, torstaina Nymburk (Tshekki)-Banvit (Turkki)-pelin voittaja ja perjantaina toinen karsintafinalisti nelikosta Varese (Italia)-Oldenburg (Saksa)-Lietuvos Rytas Vilna (Liettua)-VEF Riika (Latvia).

 

– Tiukat on karsinnat ja isot panokset. Vaikka olemme ennakkosuosikkeja, yhdessä pelissä voi käydä mitä tahansa. Mahdolliset kolme peliä kolmeen päivään on tiukka rutistus, mutta lähdemme turnaukseen peli kerrallaan ja uskomme, että laaja materiaalimme on hyödyksi, Koponen arvioi.

 

Euroliigan karsintaturnaus pelataan Liettuan Vilnassa Siemens Areenalla. Karsintojen voittaja aloittaa Euroliiga-urakkansa alkulohko D:ssa Panathinaikosin (Kreikka), Maccabi Tel Avivin (Israel), Laboral Vitorian (Espanja), Lokomotiv Kubanin (Venäjä) sekä Belgradin Punaisen Tähden (Serbia) kanssa.

 

Joukkue uudistunut, paluumuutto kitkaton

 

Himkin pelaajapaletti on muuttunut sitten viime kauden. Joukkueen kirkkain tähti Zoran Planinic siirtyi turkkilaiseen Anadolu Efesiin. Menopuolella ovat myös Venäjän maajoukkuemiehet Vitali Fridzon (Moskovan TsSKA) ja Dmitri Hvostov (Nizhni Novgorod), amerikkalaistakamies Kelvin Rivers sekä sentteri Aleksei Tshukanenko (Lokomotiv Kuban).

 

Uusina miehinä Himkiin ovat liittyneet pelinrakentajat Mike Green ja Marko Popovic, vastikään Euroopan mestaruutta Ranskan kanssa juhlinut NBA- ja Euroliiga-veteraani Mickael Gelabale sekä 90-luvun alussa syntyneet venäläislupaukset Ruslan Pateev ja Nikita Balashov.


Viime kauden joukkueen avainpelaajista tallella ovat sentterit Paul Davis, James Augustine ja Kresimir Loncar, Venäjän maajoukkueratsu Sergei Monia sekä sähäkkä puolustuspään erikoismies Egor Vjaltsev. Rimas Kurtinaitis jatkaa ryhmän päävalmentajana.

 

– Kuviot ovat samat kuin viime kaudella, joten perusasiat muistuivat aika helposti mieleen. Lisäksi sopeutuminen jengiin on nyt ollut selkeästi nopeampaa kuin vuosi sitten, hymyilee Koponen.

 

Koponen urakoi viime kaudella Himkille Euroliigassa 6,6 pistettä ja 2,1 syöttöä sekä Itä-Euroopan VTB-liigassa 5,3 pistettä ja 1,4 syöttöä ottelua kohden. Lisäksi Koponen valittiin helmikuussa Euroliigan viikon 22 arvokkaimmaksi pelaajaksi 23 pisteen ja seitsemän syötön Fenerbahce-ottelun jälkeen.

 

Vuoden 2013 EM-kisoissa Koponen voitti riistokuninkuuden ja oli kisojen toiseksi paras korisyöttöjen jakelija. Koposen EM-kisakeskiarvot olivat 13,3 pistettä, 3,4 levypalloa, 4,8 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden.

 

Euroliigan karsinnat, otteluaikataulu

 

  • Ke klo 18:00 BC Himki – Telenet Oostende
  • To klo 20:30 (mahdollisesti) BC Himki – CEZ Nymburk / Banvit Bandirma
  • Pe klo 20:30 (mahdollisesti) BC Himki – Varese / Oldenburg / Lietuvos Rytas / VEF Riika


Otteluajat Suomen aikaa.

 

Lisätietoja: Euroliigan karsinnat

Henkilöt

 
10.6.2026 09:51 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala jatkaa Yokohaman valmennusjohdossa

Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.

9.6.2026 10:09 Susiladies

Henna Sandvikin uusi osoite on Belgian pääsarjan Phantoms Boom

Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.

8.6.2026 22:41 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Estudiantesille kirvelevä finaalitappio

Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.

3.6.2026 08:51 Susiladies

Lotta-Maj Lahtinen jatkaa Espanjan pääsarjan Araskissa

Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.

2.6.2026 19:00 Suomalaiset ulkomailla

Danny Jansson Romaniaan CSO Voluntarin päävalmentajaksi

Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.

2.6.2026 18:30 Suomalaiset ulkomailla

Eetu Heinonen NCAA-liigan Davidsoniin

Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.

30.5.2026 06:38 Susijengi

Kivimäestä Slovakian mestari, Kaukiainen ja Mirolybov Viron hopealle, Gustavson ja Sajantila finaaleihin

Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).

29.5.2026 09:10 WNBA

Wings päihitti hallitsevan mestarin – Kuier 12 pistettä, 4 levypalloa ja 2 torjuntaa

WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.

26.5.2026 10:44 Susijengi

Hanno Möttölä Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon

Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.

25.5.2026 20:43 NCAA

Lilli Onnela on valinnut yliopistokseen Davidsonin

Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.

Näytä lisää vastaavia